Kunstiteadlane Karin Paulus avaldas raamatu "Tallinna Kunstikool 40"

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Tallinna Kunstikool 40" Autor/allikas: Pressimaterjalid

Valminud on raamat "Tallinna Kunstikool 40", mille autoriks on kunstiteadlane Karin Paulus. Teosesse on koondatud 1975. aastal asutatud lastekunstikooli ajalugu, õpetajate intervjuud, vilistlaste mälestuskatked ning arvukalt fotosid ning õpilastöid.

Lugejale pakutakse esimest korda laiemat ülevaadet eesti kunstimaastiku tugisamba kujunemisloost ning näidatakse, kuivõrd kaalukas on olnud Tallinna kunstikooli roll loovisiksuste kujunemisloos. Raamat võiks pakkuda innustust ja inspiratsiooni praegustele õppuritele, äratundmist vilistlastele ning huvipakkuvat teistelegi kunstisõpradele.

"Tallinna kunstikoolis on juba nelikümmend aastat õpetatud tähelepanelikult vaatama. Uuriv ja analüüsiv pilk aitab paremini mõista mitte ainuüksi kunsti, vaid ka laiemalt ühiskonda ja maailma. Loovus aga aitas leida nutikaid puiklemistaktikaid ning väljendusvabaduse oaase nõukogude ajal, samuti pakub tänagi tuge ja julgust teha asju teistmoodi," rõhutas Paulus. Ta lisas, et väljendusvabadus põhineb väga selgelt süstemaatilisel õppel.

Autor toonitas, et ääretult tähtis koht on võrratu vaimsuse ja kõrgkoolidelegi silmi ette andva taseme tekkimiseks õpetajaskonnal. Enamik siinsetest pedagoogidest on olnud tunnustatud praktikud ning persoonid, kelle karismaatiline isiksus ja õpetamismetoodika on kannustanud end ühel või teisel kombel kunstiga siduma. Oma teadmisi on noortele jaganud näiteks Anu Kalm, Kaido Ole, Peeter Kuutma, Kaarel Kurismaa, Mari Roosvalt.

40 aasta jooksul on kool olnud Eesti kunstnikkonna üheks keskseks stardiplatvormiks, kust on võrsunud arvukalt maalijaid, graafikuid, arhitekte, disainereid, sisekujundajaid, kunstiteadlasi ning tänulik kunstipublik. Kevade tänava kool on aastakümneid olnud kunstile professionaliseerumist võimaldav ihaldusväärne asutus, kus pole kogunenud mitte lihtsalt käelise väljenduse sõbrad, vaid perspektiivikad andekad noored, kes on konkurssidel justkui sõkaldest välja sõelutud terad.

Nimekaid lõpetanuid on igas lennus mitmeid. Näiteks 1979. aastal lõpetanud esimeste lennu vilislaste seas olid tulevased sisearhitektid Krista Aren ja Riina Eigi-Sobolewska ning arhitekt Kalle Vellevoog. Aasta hiljem lõpetas Kevade tänava kooli eeskätt fotode ja graafikaga kuulsaks saanud Ly Lestberg, kolmanda lennuga aga lõpetas disainer Ivari Männi, neljandaga oma köökidega silma paistnud Aet Piel, viienda lennuga sisearhitektidest vennad Vaiklad ja arhitekt Toivo Tammik. Vilistlaste seas on ka Ralf Lõoke, Veronika Valk, Tarvi Laamann, Reiu ja Mihkel Tüür, Dan Mikkin, Martin Pedanik, Kristjan Jagomägi, Kristi Paap, Sixten Heidmets, Kadi Polli, Tõnis Saadoja, Alice Kask, Laura Põld, Kristi Kongi ja paljud teised põneva loominguga persoonid.

"Tegelikult sirgub meie kooli lõpetajatest ka rohkelt arste, õpetajaid, filmitegijaid, juriste, ärimehi, teadlasi, kelle jaoks kunsti õppimine on olnud suures osas sisemise rikkuse kogumise allikaks. Oskus näha ilu ja harmooniat, tunnetada proportsioone ja tajuda kompositsiooni tasakaalu tuleb kasuks igas eluvaldkonnas," leidis 2008. aastast Tallinna Kunstikooli juhtinud Toomas-Vahur Lihtmaa. Tundliku loomingulisusega silma paistev Angelika Schneider on lahendanud teose põnevaid viimistlusviise ja kujundusvõtteid kasutades.

Raamatut esitletakse 2. septembril kell 17.00 Tallinna kunstikoolis.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: