Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandis avatakse eriti pikk kunstifestival

18. augustist 17. septembrini peetakse Viljandis esmakordselt kunstifestival QQ, kus kuu vältel täidetakse väikelinna galeriid, kohvikud, tänavad, kodud ja pargid erinevate kunstivormidega visuaalkunstist keskkonnakunstini, filmikunstist muusika- ja tantsukunstini. Korraldajad nimetavad festivali teadaolevalt pikimaks Euroopas.

Kokku oodatakse kunstikuu raames Viljandisse lisaks kodumaistele tegijatele üle 50 väliskunstniku.

Viljandi kunstifestival QQ avatakse 18. augustil, mil kaheks nädalaks sõidab külla Soome kaasaegse kunsti rühm Arteground. Arteground on alates 2010.aastast oma tegemistega üles astunud lisaks Eestile ka Saksamaal, Rootsis ja Lätis. Viljandisse toob rühmitus traditsioonilisemat laadi maalikunsti näituste kõrval ka keskkonna- ja videokunsti, skulptuure, installatsioone ja luuletki. Festivali avapäeval saabub Viljandisse mitmeid juhtivaid Soome kunstnikke, et avada Mika Vesalahti kureeritud näitus "Nature of Culture". Samal õhtul esineb rahvusvaheline kooslus City Mirage, kus külalisesineja rollis astub üles Robert Jürjendal. Artegroundi raames avatakse linnas viis keskkonnakunsti objekti, tegeletakse kaasava kunstiga, Motörheadi kaverbänd 201 Plays Motörhead annab kontserdi ning korraldatakse Arteground veteranide marss läbi Viljandi.

Alates 22.augustist linastub neljal õhtul järjest neli kodumaist mängufilmi QQ Tänavakino programmi raames. Kino näidatakse koostöös Tartu Elektriteatriga, mis on 2011. aastast saadik Eestis eksperimentaalsete kinoseanssidega väljaspool oodatavaid kinosaale populaarust kogunud. Kunstifestivali QQ  jaoks on tartlased linastusteks välja otsinud neli eriilmelist paika linnas. Filme näidatakse Kaevumäel, Uueveski basseinide juures asuval nn Viljandi teisel trepimäel aga ka Männimäe paneelmajade ning kesklinnas vanade garaažide vahel.

Septembri algus toob festivalil kaasa Viljandi Loomemajanduskeskuse poolt kureeritava programmi, millesse mahuvad stencili ja tänavakunsti töötoad ja performance´d, kunstituurid jalgratastel, õhtused kontserdid ja peod. 9.septembril jõuab festival Koidu Seltsimajja, sest seal tegutsevad Supersonicum, Teatrihoov ja raamatubaar Romaan on koostöös loonud heli- ja etenduskunsti programmi residentuuride, töötubade, performance´ite ja etendustega. 

QQ kunstifestivalil astub Viljandi turuplatsil üles täiesti loomavaba tsirkus, tuleb korraldamisele Viljandi esimene kunstitäika, kus kaubelda saab nii kunstitarvete kui ka loominguga, esimene kunstiteemaline mälumäng ning esmakordselt toimuvad kunstivõhikutest giidide juhendatavad kunstituurid Viljandi linnas. Rõõmustada tasub ka noortel kunstihuvilistel, sest neile on pühendatud 3. septembril terve päev erinevaid tegevusi ning tänavakunsti- ja valgusinstallatsioonide õpitubasid. 

Kokku toimub kunstifestivali ajal Viljandis ligi 20 näitust. Kunstiga täidetakse nii kohalik spordihoone kui turistide lemmik veetorn. Muuhulgas avatakse 31. augustil näitus kuhu on oodatud ja valitud kunstiteosed vaid viljandlaste endi kodudest. 

Kuu aega kestva festivali teatepulga võtab QQ-lt  üle juba viiendat aastat toimuv Viljandi Music Walk ehk varasügisene jalutuskäik linnas, kuhu lisaks tavaks saanud kontsert- ja peoprogrammile, öisele rattasõidule, tänavaturgude päevale ja pühapäevasele pika laua hommikusöögile lisanduvad kunstifestivali poolt uue kuue saanud TÜVKA performance-päev Steve Vanoni juhtimisel ning õhtused visuaal- ja tänavakunsti projektid Berliinis resideeruva vabakutselise multidistsiplinaarse disaineri Tilen Sepiću ning kodumaise valguskunstniku Kristjan Suitsu eestvedamisel. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: