Sada Eesti mõtet. Carl Robert Jakobson pimeduse ajast ({{commentsTotal}})

Carl Robert Jakobson
Carl Robert Jakobson Autor/allikas: histrodamus.ee/ https://commons.wikimedia.org

Vikerraadio on Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul välja valinud sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. ERR kultuuriportaal avaldab mõtted samuti.
Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.

Carl Robert Jakobson

“Et see aeg Eestirahva pimeduse aeg olnud, kes tahaks seda valeks teha?”

Peeter Helme: "Huvitav, kas õpetaja ja arvamusliider Carl Robert Jakobson oskas ise ka oktoobris 1868 „Vanemuise” Seltsis nii küsides aimata, mille ta lahti päästab? Natuke ehk oskas ja natuke ei osanud ka. Jakobsoni sooviks oli kinkida eesti rahvale väärikus, tõsta meid üles ajaloo porist. Aga kas ta aimas, et tema sõnastatud müüt muistsest priiusest ja seitsmesaja-aastasest orjaööst jääb meid saatma veel kauaks? Ei tea. Aga mida meie tagantjärele targematena ometi teame, on järgmine: see müüt toimis hästi omas ajas ja nii seda tulekski võtta – toonase poliitrelvana, mis nüüd pole enam mitte relv, vaid osa meie aasta-aastalt väärikamaks muutuvast kultuuripärandist."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: