Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandi kaalub koos Tartuga kultuuripealinnaks kandideerimist

Foto: Olev Kenk

Viljandi kultuurikorraldajate ja Tartu esindajate kohtumisel valitses elevus, sest Tartu on otsustanud kultuuripealinnaks kandideerida mitte üksi, vaid koos oma tagamaaga, mille hulka on arvatud ka Viljandi. Juba kõlas mõte, et Euroopa kultuuripealinna kese võiks nädalaks kanduda Viljandisse.

"See võiks olla muidugi juuli viimane nädalavahetus, kui meil festival on. Võib-olla saaks venitada seda perioodi pikemaks, et igasugused kultuuriasutused, kes Viljandis on, näiteks Viljandi pärimusmuusika festival 2017 saaksid oma koha selles programmis. See oleks väga kihvt tegelikult," märkis "Aktuaalsele kaamerale" Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa.

Pealegi on Viljandil juba ette näidata rahvusvaheliste hansapäevade korraldamise kogemus.

"Meil on hästi meeles selliste suurprojektide tulemus kogukonnale. Ja ma arvan, et meie mõte on oma Viljandis tehtavat ja tehtut tutvustada maailmale ja tutvustada Eestile," rääkis Viljandi Muusikakooli direktor Tonio Tamra.

Samas pole ka Viljandi maha matnud mõtet ise kultuuripealinnaks kandideerida, kuigi Tartu on juba aasta selle nimel tööd teinud.

"No aga miks mitte. Kui Kuressaare selle välja käis, siis Viljandi on ju samast kategooriast. Ja me ei saa ju seda välistada," sõnas Viljandi linnapea Madis Timpson.

"Teate, ma arvan, et küsimus ei ole selles, kas suudaks või ei suudaks. Küll suudab. Kui on vaja, saab kõik asjad tehtud. Küsimus on pigem selles, kas see on mõistlik. Ja mille arvelt me seda siis teeksime. Need on asjad, mida väikeses Eestis tuleb eriti hoolikalt läbi mõelda," märkis Ugala teatri juht Kristiina Alliksaar.

Kas kandideerida ise või teha seda koos Tartuga, otsustab Viljandi linnavolikogu loodetavasti enne suvepuhkust. Täna käisid tartlased oma ideid tutvustamas Viljandis, kus aga loodetud ühiste huvide koostöölepet siiski veel ei allkirjastatud.

"Sellest ideest on vaimustunud kõik, kellega me oleme kokku puutunud," rääkis Tartu Euroopa Kultuuripealinnaks 2024 projektijuht Erni Kask. "Meil on toimunud rohkem kui 200 kohtumist erinevate pooltega, mitte ainult kunstnike ja kultuuriinimestega, vaid ka äri, IKT sektoriga jne."

Projekti tugevuseks peavad tartlased koostööd teiste Lõuna-Eesti omavalitsustega. "Tartu on värav Lõuna-Eestisse. Tartu on Lõuna-Eesti tõmbekeskus, kui soovite nii öelda. Meil on väga tihedad sidemed piirkonna erinevate osapoolte ja omavalitsustega."

"Me suhtleme Setumaa vallaga, Põlvaga, tõenäoliselt ka Valga ja Võruga. Lõuna-Eesti ring, et Läänest Viljandini Idast Peipsi järveni. Põhja poolt võib-olla Jõgevani, sinnamaani, et me loodame kõigi nendega kohtuda," rääkis Tartu abilinnapea Madis Lepajõe.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: