Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Head laste- ja noorteraamatud 2017: palju empaatilist materjali, aga liiga vähe eesti omaloomingut

Lastekaitse Liidu eestvedamisel valisid lastekirjanduse eksperdid 2017. aastal ilmunud uudiskirjanduse hulgast välja Hea lasteraamatu ja Hea noorteraamatu. Lasteraamatute seas on neid 14, noorteraamatute seas 7. Lastekirjanduse keskuse lastekirjanduse uurija Jaanika Palm ja Tallinna Prantsuse Lütseumi 9. klassi õpilane Mia Marta Ruus käisid "Terevisiooni" stuudios neid raamatuid tutvustamas. Ruus märkis, et palju kirjutatakse sellist, mis annab võimaluse näha elu kellegi teise pilgu läbi. Muu hulgas mõtisklesid nad ka selle üle, miks noortekirjanduses eesti omaloomingut nii vähe on.

"Üks asi kindlasti on see, et mõned inimesed üldse arvavad, et noortekirjandust kui sellist ei eksisteeri. Et loevad lastekirjanduse ära ja võivad kohe minna täiskasvanute kirjanduse juurde. Aga selline auk on seal ikkagi sees ja minu arvates võiks neid raamatuid kindlasti olla, ja miks eesti autorid ei armasta kirjutada, on üks küsimus," rääkis Palm.

"Üks autor meil siiski on Reeli Reinaus, kelle "Mõõkade äss" on meil välja tuua, aga teiste seas meil on hästi palju noori autoreid, kellel võib-olla kirjutamisoskused ei ole nii pädevad veel ja siis meil on terve hulk vanemaid autoreid, kes küll armastavad tegelastena noori, aga kes neid noori võib-olla ei tunneta nii hästi. Ei saa enam aru, mida tänapäeva noored mõtlevad ja tahavad," lisas Palm.

Ruus märkis, et kuigi noorteraamatuid oli vähem, oli ikkagi neid, mille seast valida ja mida valida.

Ruusi enda lemmik on "Teise ringi süda". "See oli selline hästi mõnus, kiire ja hästi armas lugu, millesse siis süveneda ja kaasa mõelda. See on südamehaigusega poisist, kes saab endale doonorsüdame ja ta hakkab seda doonorit otsima, ja mis seal kõik välja tuleb."

Ruus märkis välja toodud 7 noorteraamatu kohta, et väga palju kirjutatakse ikkagi elulistel teemadel. "On väga palju sellist, mis annavad võimaluse näha elu ja maailma kellegi teise pilgu läbi, ja hästi palju selliseid, mis annavad võimaluse kellegagi samastuda. Ja siis on need ulmeraamatud, mis on täiesti fantaasia ja saab midagi muud näha."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: