Giovanni Battista Pergolesi 300 aastat kadunud missa jõuab eurooplasteni

Giovanni Battista Pergolesi 300 aastat kadunud "Missa D-mažooris" jõuab Euroopa publiku ette.

Usutakse, et 18. sajandil tegutsenud Itaalia helilooja Giovanni Battista Pergolesi kirjutas "Missa D-mažooris" 1731. aastal. Itaalia muusikateadlased panid teose kadunud tükkidest taas kokku ning praeguseks on seda esitatud juba Belgias, Hollandis ja Itaalias ning selle aasta jooksul saab seda kuulda veel Prantsusmaal, Saksamaal ja Maltal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Noorelt surnud heliloojat teatakse eelkõige sakraalteose "Stabat Mater" järgi. Itaalia dirigent Giulio Prandi ütles, et taasleitud "Missa D-mažooris" näitab heliloojat teistsugusest, palju rõõmsamast küljest.

"Selle aja sakraalmuusika, eriti Pergolesi teosed, on tõeline hingeteater. See ei ole sugugi mitte nagu ooper. Muusikaline sõnavara võib olla sarnane. Sõnu muutes võib ooperist teha sakraalteose ja vastupidi, aga stiil on hoopis teine, see on emotsioonide teater. See missa on komponeeritud tõeliselt kõrgel tasemel
ja see räägib inimestega otse hinge tasandil," selgitas Prandi.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: