Sada Eesti mõtet. Rein Taagepera topeltaugust ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Rein Taagepera:

“Demograafiline auk on selline auk, mille põhjas on omakorda auk. Nagu vetsupotil.”

Peeter Helme: "2005. aasta 30. augustil avaldas politoloog Rein Taagepera Eesti Päevalehes artikli, milles õiendas armutult arved Eesti rahvastikupoliitikaga ning ütles, et oleme rahvusena kohe-kohe jõudmas olukorda, kus tagasiteed enam pole ning meid ootab ees hääbumine.

Loomulikult tekitas see elavat vastukaja. Ka pahameelt kujundi jõhkruse pärast. Aga eelkõige siiski arutelu. Ning fraasist „demograafiline auk” või ka „demograafiline vetsupott” sai tuntud ja paljudiskuteeritud mõiste.

Nüüd on artikli ilmumisest möödunud pea kolmteist aastat ning see on teatud demograafiliste arengute jälgimiseks juba piisav aeg. Peaksimegi endalt küsima: kuidas meil läinud on? Kuhu me oleme jõudnud? Kas pugenud sügavale augupõhja, kust terendab järgmine auk või siiski mitte?

Kardan, et vastus pole just selline, millele me väga otsekohest vastust ootaksime. Samas on kõige lollim asi pista pea liiva alla ja oodata, et asi ise paremaks läheks. Mida siis teha? Lapsi, kõlab lihtne vastus.

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: