Mitmed riigimajades asuvad kunstiteosed pole mitte kusagil arvel

Foto: Olev Kenk/ERR

Tiit Pääsukese suureformaadilise õlimaali kadumine Järva maavalitsuse garaažist sunnib huvi tundma, mis on saanud teistest riigimajades asuvatest kunstiteostest. Ja nagu selgub, üksjagu väärtuslikku kunsti pole mitte kusagil arvel.

Põgus ringkäik Järva Maavalitsuse endises hoones näitab, et kabinettide ja koridoride seintel on vähemalt kuus Eesti tuntud kunstniku teost, mis ei ole mitte kusagil arvel.

Paide riigimaja koridori ehivad Ilmar Torni puulõiketehnikas graafilised lehed sarjast "Eestimaa". Maavanema nõupidamisteruumis on Peeter Mudisti abstraktne lillemaal. Kuid kõige uhkem kunstiteos, mille omaniku kohta andmed puuduvad, ripub maavanema sekretäri toas. Ants Viidalepa õlimaal kujutab Vargamäe mehi Andrest ja Pearut loodusjõududega rammu katsumas. Ka sellel Järvamaa vapiga gobelöönil polegi omanikku. 

Kuid tegevuse lõpetanud Järva Maavalitsuselt võttis rahandusministeerium millegipärast üle ainult neli kunstiteost.

"Üleandmise aktiga Rahandusministeeriumile on selgunud, et on neli Heiti Polli maali. Ehk et ministeeriumi ametnikud suhtusid inventuuri formaalselt ja üle loeti ainult see vara, mis juba oli arvel," rääkis rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna Järva talituse juhataja Aivo Toomistu "Aktuaalsele kaamerale".

"Me lähtusime siiski arvel olevast varast. Aga me kindlasti läheme vaatame kohapeal üle need Järva maalid," sõnas rahandusministeeriumi haldusosakonna juhataja Merilin-Siret Sahku.

Kurioosne on seegi, et väärtuslikud kunstiteosed on laiali Paide riigimaja kolmel korrusel, majas mehitatud valvet aga pole. Üks Heiti Polli maal rippus lausa välisukse kõrval.

"Nii, nüüd selle võib vähemalt viia oma kabinetti ja kindlasse kohta hoiule. 
Maavalitsuste hoonetesse on aastate jooksul kogunenud palju kunstiteoseid, mille kohta pole täpset arvestust peetud," rääkis Toomistu.

"Me kindlasti vaatame üle kõik need varad, mis on olemas ja vaatame ka need kunstiväärtused üle. Oluline on, et need kunstiväärtused jääksid maakondadesse, sest tihti on need seotud sealse piirkonna ja inimestega," lisas Sahku.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: