Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Justin Petrone aitab ameeriklastele eestlaste lugu jutustada

Okupatsioonide muuseum läheb ameeriklastele Eestit ja Eesti ajalugu tutvustama, seejuures võeti appi eestlaste lugu jutustama Justin Petrone, kes võttis näituse tekstide kokkupanekul keskseks teemaks iseseisvuse.

"See on 12 meetrit pikk, 4 meetrit kõrge. See kaalub neli tonni ja seal on ringe kokku üle 250. Nii et tõesti, ta on hiiglaslik, ta ei jää mitte ühegi suurlinna melu sees nähtamatuks. See on päris kindel," märkis "Ringvaatele" näituse projektijuht Keiu Telve. "Näitus avatakse kahe kuu pärast Stanfordis. Veel on ta Torontos, Bostonis, ja kõige lõpus Washingtonis. Nii et neli suurt linna ootavad seda näitust."

Et eestlaste lugu ja olemus ameeriklastele võimalikult hästi selgeks teha, kaasati näitusemeeskonda tekste kirjutama rohkem kui 15 aastat Eestis elanud ameeriklasest kirjanik Justin Petrone.

"Näiteks ajalugu – ma olen öelnud, et see on nagu kondenspiim. Meil on kontsensajalugu ehk Eesti ajalugu. Mul ei olnud üldse palju ruumi, vaid ainult paar lõiku kirjutada terve Eesti ajaloost ameeriklastele ja ma pidin valima, mis olid kõige huvitavamad hetked, sündmused. Samal ajal ma mõtlesin ka, et selles mõttes on minu käes jõud, et ma võin mõjutada hästi paljusid inimesi, et mida nad Eestist mõtlevad, et mis on tegelikult need kõige tähtsamad sündmused Eestis," rääkis Petrone.

"Ma tahtsin, et ei oleks ainult vana hea Rootsi aeg ja siis okupatsioon ja lõpuks koos laulmine, vaid tahtsin mõned muud väga huvitavad sündmused ka sisse panna. Ja see teema mulle oli alati iseseisvus ja ma mõtlesin, et see sobib väga hästi ameeriklastele. Meil on ka oma ajalugu, mis on kuidagi sarnane. Teil oli Vene impeerium või Nõukogude liit ja meil on olnud Ühendkuningriik, aga meie saime ka vabaks. See oleks see üldteema. Ja ma panin seda igale poole, ka kultuuri ja kui ma kirjutasin inimestest, siis ma teadsin, et see oleks suur teema."

Petrone tõi välja, et inimestest on näitusel number üks endine president Toomas Hendrik Ilves.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: