Kunstitegevuse hinnaks Süürias võivad olla murtud sõrmed

Foto: ERR/kuvatõmmis

Süüriast on miljonite põgenike seas pagenud ka suurem osa kunstnikke. Need, kes on jäänud, töötavad tsenseerimise või surmahirmus, ütleb kuraator Alma Salem, kes pani Brüsseli kesklinnas välja näituse 40 Süüria kunstniku loomingust.

Neist vaid 3 tegutsevad endiselt sõjast räsitud kodumaal, kus presidendist karikatuuri joonistamise hinnaks võivad olla murtud sõrmed.

"Tagajärjed võivad ulatuda kunstitegevuse jätkamisest surmani. Kunstnikuna pead olema valmis kõikideks võimalusteks. Näiteks kui Ali Farzat tegi oma kuulsa joonistuse, leiti ta lennujaama lähedalt tee äärest murtud sõrmedega," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" näituse kuraator Alma Salem.

Maal, mis kujutab põgenike kombel järjekorras seisvaid presidente või hauda meenutav mullahunnik keset galeriipõrandat on mõned näited Brüsselisse jõudnud süürlaste loomingust. Süüria kirjastaja Gulnar Hajo näitab sõja ajal sündinud laste joonistatud raamatut, kuhu nad visandasid oma unistused.

"Üks lastest tahab saada jalgpalluriks. Tema tahab saada väga rikkaks meheks," näitas Hajo.

6 kuu eest Amsterdami elama asunud Gulnar Hajo on on kirjastaja ja illustraator, kelle raamatud on pälvinud Araabia maailma tähtsamaid auhindu. Ta ei mõista, miks ei ole rahvusvaheline kogukond suutnud 8 aasta jooksul verevalamist Süürias lõpetada.

"Ma ei mõista. See on küsimus inimestest, mitte poliitikast. Inimesed hukkuvad iga päev Bashar al-Assadi tõttu. Sel sõjal lastakse muutuda suuremaks ja suuremaks. See sõda mõjutab Euroopat ja maailma. See ei ole Süüria sõda, see on nagu maailmasõda, mis toimub väikeses kohas. Vene armee kontrollib kõike. Ilma Venemaata oleks Assad kadunud," märkis Hajo.

Hajo tahab naasta koju ja osaleda Süüria ülesehitamises, mille jaoks lubab rahvusvaheline kogukond panustada miljardeid dollareid. Aga enne peab vahetuma võim, ütleb kirjastaja.

"Valitsus peab vahetuma enne kui Süüria taas üles ehitatakse. Aga nad tahavad Süüria taastada koos Assadiga. See on probleem. See ei too riiki stabiilsust," sõnas Hajo.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: