Eesti lõõtsapealinnas Põlvas mängib 100 lõõtsameest

Eesti lõõtsapealinnas Põlvas peetakse suurt lõõtsapidu Harmoonikat, kus mängivad 100 lõõtsamängijat sajal lõõtsal.

Tegemist on kingitusega Eesti vabariigi 100. sünnipäeva puhul. Üritusele on tulnud lõõtsamängijad üle ilma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Brüsselis elavast 13-aastaset Kaspar Pütsepast sai lõõtsahuviline, kui vanavanaema kinkis talle vanavanaisa lõõtspilli.

"No jah, siis pärast hakkasin mängima, võtsin paar tundi ja sedasi. Brüsselis ei õpigi, ma käingi suvel Eestis, Eestis mängin suviti, võtan tunde ja siis Belgias harjutan vahepeal," selgitas ta.

Nüüd on Kaspar lõõtsapeol ühes kõigi teiste 100 mängijaga mängimas Eesti vabariigi sünnipäevaks - täpselt nagu ka kogu lõõtsapeo noorim mängija, Raplast pärit kaheksa-aastane Bert, kes on lõõtsa käes hoidnud juba kaks aastat.

"Kui käpas on, siis on lihtne," märkis Bert pillimängu kohta.

Harmoonika peo lavastaja Ain Mäeots ütles, et festival toimub juba kaheksandat aastat. "Iga aastaga on läinud suuremaks, iga aastaga on juurde tulnud rohkem naisi, noori ja ka lapsi," märkis ta.

Juubelipeo kujunduselementideks on nimelised püstid lõõtsamängijatest.
Ühtlasi kuulutati laupäevasel peol välja esimene lõõtsa maestro, kelleks sai tuntud lõõtsade valmistaja, õpetaja ja lõõtsakultuuri eestvedaja Heino Tartes.

"Väga palju noori tänapäeval mängivad, see on populaarne noorte seas ja see au on meile kui eelkäijatele, et me oleme suutnud midagi ikka noortele edasi anda," ütles ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: