Suvemütoloogia. Rattad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: PPA

Sel suvel räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme hommikuti Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast. Lugeda saab neid kultuuriportaalist.

Enne ratta leiutamist pidid eestlaste suved küll tüütud olema: Lätis õlle järel käia ei saanud, Roheliste rattaretkedel osalemine oli välistatud, rulaväljakud seisid tühjalt ja teid polnud mõtet sillutada – rulluisutajaid polnud. Rääkimata mootorratastest, mille puudumise tõttu ei saanud keegi täpselt aru, millal algab kevad – teedel ja tänavatel valitses vaikus.

Nüüd on kõik teisiti. Jah, muidugi leidub ka talviseid jalg- ja motoorrattureid, kuid paljude jaoks tähendab lume sulamine, päikese väljatulek ja soojade ilmade saabumine seda, et kuurist või keldrist tuuakse välja jalgratas, pumbatakse selle kummid täis ja tehakse üks tiir mõnda looduskaunisse kohta. Või siis aetakse selge paksud mustad nahkriided ja istutakse motikasadulasse.

Kui ilmad on juba tõeliselt soojad ja mõnusad, asub noorem rahvas end poolpaljaks koorinuna rulatama või paneb rulluisud alla ja liugleb läbi linna.

Nii et jah – mõeldud küll alternatiivseks transpordivahendiks, on kõik need rattad, motoriseeritud või mitte, eestlase jaoks eelkõige suverõõm. Mistõttu ei maksa end pahandada lasta motikamürast, rulakolinast või autode kõrvale liiklusesse tükkivatest jalgratturitest. Ärge muretsege – peagi tuleb talv ja vaikus ja rahu ning kõik need rattad rändavad tagasi kappi ja kuuri alla...

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: