Ignar Fjuk Pätsi monumendist: asukohal Tammsaare pargis oli ühehäälne toetus

Tallinna linnaplaneerimise juht Ignar Fjuk
Tallinna linnaplaneerimise juht Ignar Fjuk Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Konstantin Pätsi monumendi žüriisse kuulunud Ignar Fjuk kinnitas ERR-ile, et nad kaalusid mitmeid asukohti, kust lõppvooru pääsesid kolm ning praegune, Tammsaare pargis Estonia teatri ja Pärnu maantee vahel asuv paik leidis ühehäälse toetuse.

Fjuki kinnitusel ei ole praegu ühtki mõjuvat põhjust, miks peaks valitud asukoha ümber vaatama. "See ei tähenda siiski, et kui avalikkuses tuleb juhtumisi mõni veel parem idee või ettepanek, siis võib maailmas kõik juhtuda," sõnas ta ja nentis, et Pätsi monument ei hakka niivõrd suhestuma Tammsaare kujuga, vaid pigem revolutsiooni mälestusmärgiga. "Sedagi siiski üsna kaudselt, Tammsaare mälestusmärgiga puudub tal silmside, aga 1905. aasta monumendiga jääb tal mingisugune silmside, kuigi seal on ka puid vahel."

Kuju võiks žürii arvates olla pigem kammerlik. "Ta ei ole klassikalises mõttes ratsamonument või kuningale mõeldud monument, ta on ikkagi pargiliku lihtsuse ja kammerlikkusega loodud kuju," selgitas Fjuk ja kinnitas, et tegemist võiks olla mõttekujuga, mis ei eksponeeri mitte võimu kui sellist, vaid mingit lugu meie ajaloost. "Seda enam, et Pätsi isikuga seonduvas pole ühiskonnas üksmeelt ja kindlasti ka selle kujuga seonduv toob esile neid erinevaid arusaamu ajaloost ja isiku rollist."

See, millisest Pätsi eluperioodist monument lähtub, jääb Fjuki sõnul siiski konkursil osalejate otsustada. "Ma oleksin ääretult kurb, kui see monument oleks klassikalises võtmes, aga see on nüüd võistlusel olevate kunstnike otsustada, mis laadi see tuleb," ütles ta ja kinnitas, et seda ei tohi nemad ette dikteerida. "Hea kuju sünnib alles siis, kui talle ei ole ette antud eeskirja, milline ta peab olema."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: