Mustoneni festival "Tallinn-Tel Aviv" Iisraelis jõudis lõpule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

MustonenFest
MustonenFest "Tallinn-Tel Aviv" Iisraelis. Autor/allikas: EV100

Tänavusele MustonenFestile Iisraelis oli plaanitud kokku 20 kontserti. Kahe maa ühine muusikapidu "Tallinn-Tel Aviv" leidis Iisraelis aset kuuendat aastat, seekord 12. veebruarist 9. märtsini.

Vähemalt kümnes kavas esinesid mõlema maa paremad muusikud koos. Imeteldav on, kui palju on Andres Mustonen leidnud ühisosa meie mõlema maa kultuuri ja muusika pinnal. Niisugused tunded sündisid taas seoses 9. märtsi õhtuse lõppkontserdiga Orffi "Carmina Burana" viimasel ettekandel Tel Avivi lähedases Rishon Letzioni kultuurimaja suurepärase akustikaga tuhande-kohalises saalis.

Festivali sündmuslikuks avateoseks valis kunstiline juht Andres Mustonen Georg Friedrich Händeli oratooriumi "Resurrection" (1708). Selle ettekanded toimusid Tel Avivi kunstimuuseumi Reccanati auditooriumis 12. ja 13. veebruaril. Andres Mustoneni käe all mängis Iisraeli Kammerorkester, kuue solisti hulgas tenor Anto Õnnis ja bass Alvar Tiisler. Ka 14. veebruari kava "Eternal Love" esitati siin: Mustoneni juhatusel ja soleerimisel viiulil astusid üles Hortus Musicus ning Iisraeli ansambel Modalius. 17. ja 18. veebruaril mängisid Venezia 17. sajandi muusikat Hortus Musicus ja Iisraeli Barokkorkester, juhatas Andres Mustonen, kontserdid Jeruusalemmas ning Tel Avivi Zucker Hallis.

Kavas "Jubilate" esinesid meil Eestiski käinud kontsertansambel Barrocade ning Tallinna Püha Miikaeli poistekoor (Tel Aviv, Kfar Shamyahu, Abu Gosh), poistekooril oli eraldi kontsert Kadri Hundi juhatusel Jeruusalemma Christ Churchis. Tel Avivi konservatooriumis andis oma kontserdi Tartu Ülikooli kammerkoor, juhatas Triin Koch; konservatooriumi saalis toimus ka kontsert, kus solistid Tanel-Eiko Novikov marimbal ning Sven-Sander Šestakov klaveril, nendega koos mängis Tel Aviv Soloists Ensemble, Mustonen juhatamas; Jeruusalemmas Henry Crowni teatris mängis 27. veebruaril Novikov veel, laulis Tartu Ülikooli kammerkoor, mängis Jerusalem SO Mustoneni käe all, nende kavas oli ka Rudolf Tobiase "Otsekui hirv". See olnud eriliselt hea kontsert, festivali meeldejäävamaid hetki. Vahendan ühe kuulaja muljeid: Tanel-Eiko Novikov säras nagu noor jumal Keiko Abe "Prism Rhapsody" solistina ja TÜ kammerkoor laulis Tobiase "Otsekui hirve", aga kõigile kuulajatele tuntud psalmi tekst kõlas eesti keeles väga liigutavalt. Samuti õnnestus kooril hästi Brahmsi "Schicksalslied" ja õhtu teises pooles esitatud Beethoveni Viies sümfoonia viis publiku täiesti pöördesse. Jeruusalemma Sümfooniaorkester tuleb maikuul ka Eestisse mängima.

Kogunisti viiel korral kõlas eri saalides erakordse menuga Carl Orffi "Carmina Burana", selle kõrval Rudolf Tobiase laulud Tartu Ülikooli kammerkoorilt, solistide hulgas ka bariton Aare Saal, Mustonen dirigeeris. Oma viimased esinemised tegi Tartu Ülikooli kammerkoor vabaõhukontserdil eesti kooriloomingust (kava nimi "Pure Voices" 9. märtsi keskpäeval Triin Kochi juhatusel Tel Avivis Sarona muusika-aias ning 9. märtsi õhtul Andres Mustoneni dirigeerimisel "Carmina Buranat" lauldes taas kultuuripalee laval.

Kontserdisarja "Tallinn-Tel Aviv" taolist üritust kohtab muusikamaailmas üpris harva, ja Andres Mustonen on sellesse panustanud palju jõudu ning küllaga oskusi ja teadmisi. Ka tänavusel festivalil oli tal harvanähtav dirigendikoormus ja -vastutus: juhatades kokku 17 kontserdil, mõnel ka viiuldajana kaasa tehes.

Ainuüksi nende kuue senise festivaliga on Andres Mustonen suutnud Iisraeli viia palju meie tuntumaid muusikuid ja ka heliloojaid. Järgmine, 7. festival Iisraelis tuleb 12. veebruarist kuni 2. märtsini 2020. aastal, lisandub uusi esinemispaiku nii maa põhja- kui ka lõunapoolel.

Võime tõdeda, et 2014. aastal Tel Avivi kunagise raudteejaama angaaris üles ehitatud ajutisel laval kolmel päeval alanud festival kestab nüüdseks mitu nädalat ja viib eesti muusikuid ja muusikat üle kogu Iisraeli.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: