Ilulisa, tujukuju, truksik – sõnaleiutamisvõistluse parimad said pärjatud

Suunamudija, popik ja trehvo – laste arvates võiksid need uued emakeelsed sõnad tulevikus asendada praegu keeles vohavat influentser'it, cool'i ja tšau'd. Neljapäeval jagati auhindu laste uudissõnade võistluse võitjatele.

Lasteajakirjade Täheke ja Hea Laps sõnaleiutamisvõistlusel otsiti häid vasteid 16 rohkelt käibel olevale võõrsõnale. Kokku laekus üle 600 pakkumise. Enim vasteid sai hängima, millest parimaks kuulutati ollama. Noorim sõnasepp oli vaid 4aastane, kes mõtles välja asendussõna sõnale aksessuaar.

"Aksessuaar ehk ilulisa," teatas Tanel Tartu lasteaiast Rõõmupesa. "Ise mõtlesin välja."

"Emoticon'i asemele tujukuju," rääkisid Oskar ja Säde Rocca al Mare koolist. "Emotsioon on tuju ja märk ise nagu kuju."

"Bodi asendasin truksikuga," ütles Grete Oru koolist. "Bodil on truksid ja sellest tuligi truksik."

Mõni võõrsõna on aga keeles nii juurdunud, et head vastet ei leitudki.

"Katmata jäi tegelikult sõna OK. Tundub et sellele on väga raske eestikeelset vastet leida, et see on meil niivõrd juurdunud ja lihtne kasutada, et see jäi tühjaks," tunnistas žürii liige Kadri Hirnikus.

Kas mõni täna väljakäidud uudissõnadest ka tõesti keeles juurdub, näitab aeg.

"Väga populaarne oli hot dog, millele tuli vaimukaid vasteid, nagu tuline taks või viineri kahur ja mis nad seal kõik olid. Väga ilus, mis mulle meeldis, oli penipää, see võis tulla Lõuna-Eestist, seal sai võitjaks välevorst sai seal võitjaks, ja see võiks küll minna putkadele ja kioskitele nimeks," tõdes Hirnikus.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: