Bookeri kirjanduspreemia pälvisid Margaret Atwood ja Bernardine Evaristo

{{1571112180000 | amCalendar}}
Foto: ANDY RAIN/EPA/SCANPIX

Esmaspäeval tunnustati Londoni Guildhallis Bookeri auhinnaga viimase aasta jooksul ilmunud ingliskeelset täispikka romaani. Žürii otsustas tänavu reegleid rikkuda ja anda auhinna välja kahele inimesele – preemia läks jagamisele Kanada kirjaniku Margaret Atwoodi ning Briti autori Bernardine Evaristo vahel.

Atwood pälvis auhinna oma teose "The Testaments" eest, mis on järg 1985. aastal ilmunud "Teenijanna loole" ("The Handmaid's Tale"), Evaristo aga romaani "Girl, Woman, Other" eest.

Bookeri reeglid ütlevad, et auhinda ei tohi jagada, kuid kohtunikud kinnitasid, et neid kahte tööd ei olnud võimalik lahutada. "Mida rohkem me neist rääkisime, seda enam leidsime, et armastame neid mõlemaid nii väga, et tahtsime, et nad mõlemad võidaksid," ütles kohtunike esimees Peter Florence.

79aastane Atwood on kõigi aegade vanim Bookeri võitja, samal ajal kui Evaristo on esimene mustanahaline auhinna pälvinud naine.

Bookeri kirjanduspreemiale kandideerisid:

Margaret Atwood "The Testaments"
Lucy Ellmann "Ducks, Newburyport"
Bernardine Evaristo "Girl, Woman, Other"
Chigozie Obioma "An Orchestra of Minorities"
Salman Rushdie "Quichotte"
Elif Shafak "10 Minutes 38 Seconds in This Strange World"

Auhind loodi 1968. aastal prantsuse Goncourti auhinna eeskujul. Esialgu kandis see rahastaja järgi nime Bookeri-McConnelli auhind. Alates 2002. aastast finantseerib auhinda investfirma Man Group, kelle järgi auhind Man Bookeriks ümber nimetati.

Igal aastal vahetuvas žüriis on tunnustatud kriitikud, kirjanikud ja akadeemikud.

Auhinna võitja saab 50 000 naela.

Möödunud aastal pälvis preemia Anna Burns teosega "Milkman".

Toimetaja: Kaspar Viilup, Merit Maarits

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: