Arvustus. Uus "Ämblikmees" on suvine kassahitt parimas võtmes ({{commentsTotal}})

Tom Holland Ämblikmehena
Tom Holland Ämblikmehena Autor/allikas: pressimaterjal

Uus film kinodes
"Ämblikmees: Kojutulek" ("Spider-Man: Homecoming")
Režissöör: Jon Watts
Osades: Tom Holland, Robert Downey Jr., Marisa Tomei, Donald Glover, Michael Keaton, Jon Favreau
8/10

Ämblikmehe essents ja taustalugu on kõigile ammugi tuttav – kui mitte Raimi versioonidest, siis vähemasti 2012. aasta reinkarnatsioonist ja tolle järjest. Õnneks on nüüd aga uusversioonide aeg seljataga, sest punastes liibukates kangelane, nagu pealkirigi nina alla hõõrub, on lõpuks koju tulnud. Ning siin enam kahtlust pole – uus "Ämblikmees" teeb selgeks, et just Marveli universum on varem soolofilme trotsinud tegelasele parim väljund.

Uskumatu, aga tõsi – kuna Ämblikmehest on sel sajandil vändatud tervelt viis täispikka linateost, kaks nende seast omavahel praktiliselt identsed, on Marvel seekord murdnud oma aastatepikkust traditsiooni ning jätnud kangelase "saamisloo" jutustamata. Esmakordselt filmis "Kapten Ameerika: Kodusõda" oma nägu (või maski) näidanud Ämblikmehel on võimed juba olemas ja nende päritolu ega olemust seletama ei vaevuta. Niisiis pääsevad vaatajad tüütust kohustusest näha juba kolmandat korda onu Beni traagilist surma ning endistviisi tobedat ämblikuhammustust, mis Marveli relatiivses realistlikkuses nagunii veidi kohatuna tundunuks.

Aga "Ämblikmees: Kojutulek" polegi nagu iga teine Marveli superkangelaselugu. Tõsi küll, ta sobitub nii sisult kui vaimult nimetatud universumisse, lisades sellele omalt poolt kuhjaga mitmekesisust ja emotsionaalset põhja, aga klassikalist valemit, mille korduvkasutamist meeldib mulle Marveli filmide puhul ikka ja jälle ette heita, seekord rakendatud pole – vähemasti mitte nii konkreetselt. Tegemist on märksa eraldiseisvama teosega, mida Marveli tohutu taustsüsteem siiski selgelt toetab.

Eelkõige on "Kojutulek" üks südamlik ja siiras lugu noorest poisist, kel on ennastsalgav järjepidevus oma kodukoha ja miks mitte ka kogu maailma heaolu tagamiseks. 2017. aasta Peter Parker ei vaja au ega kuulsust, kellegi poolehoidu, abi ega tunnustust – tegu on noormehega, keda juhib missioonitunne ja hea süda. Seepärast väärib "Kojutulek" tähelepanu ja kiitust, uuest Ämblikmehest sümpaatsemat ja eeskujulikumat superkangelast tänapäeval ei leia. Tõeliselt auväärne saavutus!

Nimiossa on valitud Tom Holland, nooruke poiss, kes sarnaselt Peteriga ennast veel korralikult tõestada pole saanud, kuid nüüd endast tõepoolest maksimumi annab, et näidata, kuivõrd andekas võib üks pealtnäha suvaline teismeeas kutt olla. Ja tüübi klapp Robert Downey Jr.-iga on täiesti hämmastav! Hollandi nooruslik ja vahetu energia, mõneti isegi naiivsus (see küll pigem rollist kui näitlejast tingitud), ongi see, mis uue "Ämblikmehe" nii meeldejäävaks ja ägedaks tükiks muudab. Unustage superkangelaste kramplik tõsidus, igavad maailmavallutusplaanidega kurikaelad ja üledramatiseeritud situatsioonid – "Ämblikmees: Kojutulek" toob endaga rõõmu, lõbu ja kangelaselu lustliku lapsemeelsuse, mis Tasujate missioonide kõrgete panuste varju on jäänud.

Kui viimastele Marveli filmidele on iseloomulik olnud mõnevõrra sunnitud huumor, mille ainus eesmärk on rutiinsevõitu olukordi vaatajasõbralikumaks muuta, siis uus "Ämblikmees" selle mure käes ei kannata. Kogu teost kirjeldab üpriski kerglane atmosfäär, mis ka dramaatilisemates olukordades nutikale ja igati naturaalsele koomikale ruumi jätab. Pinget ja konflikti jagub siiagi, aga see ei muuda fakti, et "Kojutulek" on tõeline heatujufilm, mille siirus haarab kaasa, teeb rõõmsaks ning ehk isegi süstib lootust inimkonna headusse.

Niisiis on "Ämblikmees: Kojutulek" vaieldamatu õnnestumine, lausa täistabamus, mis tõestab, et Marveli universum pole oma progressi kaugeltki veel lõpetanud ning tõelised viljad, pika ja kaalutletult järjepideva töö tulemused, nopitakse alles tulevikus. Tom Hollandi "Ämblikmees" on suurepärane lisandus Marveli aina laienevasse superkangelaste rivistusse, keda loodetavasti veel pikalt kinolinadel näha saab. Suvine kassahitt parimas võtmes.

Treiler:

Toimetaja: Madis JärvekülgASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".
Adamson-Ericu stipendiumi võitis Anna Kaarma

18. augustil, Adamson-Ericu 115. sünniaastapäeval kuulutati välja tänavune stipendiumi võitja, kelleks on Anna Kaarma.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.