Samoilov 100 tähistatakse kolmes linnas ja kahes keeles ({{contentCtrl.commentsTotal}})

David Samoilov
David Samoilov

Vene luuletaja David Samoilovi 100. sünniaastapäeva tähistav kakskeelne luulekava tuleb esitusele Narvas, Tartus ja Pärnus. Luuleõhtul esinevad näitleja Eduard Tee, tõlkija ja luuletaja Jaak Känd ning muusik Jelena Garanina.

Samoilov on 20. sajandi teise poole üks tähtsamaid vene luuletajaid. Viimased 14 eluaastat (1976-90) elas ta Pärnus Toominga tänaval. Sellepärast on õige rääkida Samoilovist kui Moskva-Pärnu poeedist. Pärnu-perioodil kirjutas Samoilov hulga luuletusi, mis seotud Pärnu, Eesti looduse ja Eestimaaga. Ta tõlkis vene keelde Lydia Koidula, Jaan Krossi ja teiste eesti luuletajate loomingut. Sel ajal ilmus tal kuus venekeelset luulekogu, terve rida poeeme, luuletõlkeid ning kirjandusteaduslikke ja -kriitilisi materjale.

Samoilovi tõlkija ning luuletaja, Pärnus elav Jaak Känd, leidis 2013. aastal maja, kus Samoilov elas. "Olin luuletaja Samoilovist muidugi kuulnud, kuid seda, et päris olulise osa oma loomingust oli ta siin kirjutanud, oli mulle üllatuseks. Selgus, et paljud pärnakad ja eestlased ei tunne Samoilovit. Hakkasin tema luulet eesti keelde tõlkima, nüüdseks on neid kokku ligi 60." 1. juunil 2020 täitub Samoilovi sünnist 100 aastat – niisiis on paslik seda tähistada luuleõhtutega.

Kakskeelses luulekavas on valik David Samoilovi põhiliselt Pärnu ajal kirjutatud luuletusi. Luulet esitavad näitleja Eduard Tee (vene keeles) ja tõlkija Jaak Känd (eesti keeles), vahetekstid tutvustavad Samoilovi elu- ja loomelugu. Vahepaladena kõlavad luuletaja tekstidele kirjutatud laulud. Laulab ja saadab end kitarril Jelena Garanina.

"Samoilov võlub kõnekeelse lihtsuse ja samas kõrgluulelisusega. Midagi on Samoilovis puškinlikku – ehk meloodilises intonatsioonis, vabas mänglevas riimis, ootamatutes kõrvalepõigetes – see tunnistab mulle, et tegemist on luuletajaga par excellence," kommenteerib Känd, kes on ka luulekava kokkupanija. Näitleja Eduard Tee ütleb, et Samoilov on tema jaoks vaieldamatu autoriteet. "Ta on kogunud hiiglasliku kohtumiste kogemuse, valu kogemuse, armastuse, sõja, elu mõistmise kogemuse. Sealjuures jäi ta lapseks, kes rõõmustas iga vihma üle, kurvastas iga ebaõigluse üle. Ta oli aus, tundlik, kohusetruu kunstnik," kirjeldab Tee poeeti.

Luulekava kantakse ette 7. veebruaril Narva Vaba Laval, 28. aprillil Korp! Filiae Patriae majas Tartus ning 29. mail Pärnu teatris Endla.

Luulekava ettekandeid toetab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital, Ida-Virumaa, Pärnumaa ja Tartumaa ekspertgrupid ning korraldab MTÜ Kultuur aitab hingata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: