Galerii. Vabamu avas uksed Birgit Püve näitusega

Vabamu ja KGB vangikongid taasavavad end 11. mail. Lisaks püsinäitusele "Vabadusel ei ole piire" avatakse muuseumis uus osalusnäitus "Minu vabadus eriolukorras" ja fotograaf Birgit Püve vabariigi 100. juubeliaastaks loodud fotonäitus "#kuidasmekestame", mis uurib rahvastikumuutuste mõju inimeste argielule.

 Birgit Püve fotonäitus "#kuidasmekestame" uurib rahvastikumuutuste mõju inimese argielule, tuues publiku ette jäädvustused Eesti paigust, kus elanikkonna kahanemine on mõjutanud jääda otsustanud inimeste elu. Erinevalt majanduskriisist, mis puudutab inimesi vahetult ja kohe, jäävad sellised muutused sageli märkamatuks. Ehkki fotonäitus on jäädvustatud kriisieelsel ajal, on seos eriolukorra ajal kujunenud sotsiaalse distantseerumisega kummastaval kombel tuttav. 

Ehkki Püve rändas kaameraga mööda Eestit ringi juba 2018. aastal, püüdes pildile rahvastiku vähenemise ning vananemisega seotud muutused Eesti inimeste argielus, on tänavune koroonapandeemia asetanud need küsimused uude vaatevinklisse.

"Nendel fotodel ning inimeste lugudes kajastuvad nii pendelränne Eesti-Soome vahel, Ukraina tööjõud Eestis kui ka Eesti-sisene ränne," sõnas näituse ühe algataja Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam. "Praegune riigipiiride suletus on toonud esile haprad kohad meie majanduses, poliitikas ning laiemates maailmavaatelistes küsimustes. Pandeemia kontekstis aitab näitus "#kuidasmekestame" meil neid küsimusi - avatust, suletust, ebavõrdsust ja heaolu - uuesti mõtestada, püsides niimoodi äärmiselt päevakajalisena."

Fotograaf Birgit Püve lisas, et ehkki näitus kõneleb tõsistel teemadel, ei peaks seda nägema tumedates toonides. "Kuigi elu keskustest eemalnõuab igapäevaselt tihti suuremat pingutust, on portreteeritud inimesed säilitanud eluterve hoiaku, avatuse ja armastuse Eesti vastu," sõnas Püve.

#kuidasmekestame on avatud septembri lõpuni. Varem on näitus olnud ülal Tallinnas Balti jaama ootepaviljonis, Põlva kultuurimajas, Paide Muusika- ja Teatrimajas ning Kuressaare kultuurikeskuses. 

Lisaks püsinäitusele ja kahele uuele ajutisele näitusele on alates esmaspäevast, 11. maist avatud ka KGB vangikongid vanalinnas. Muuseum on uuendanud ka külastusaegu – nüüd võib näitusi külastada nii Vabamus kui KGB kongides nädala sees kell 14–19 ja nädalavahetustel kell 11–18. Lisainfo Vabamu kodulehel.    

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: