Tallinna Biennaali avab Edward von Lõnguse suurnäitus

Edward von Lõnguse surmatants selfiekepiga Berliiis.
Edward von Lõnguse surmatants selfiekepiga Berliiis. Autor/allikas: Ruudu Rahumaru

2. juulil avaneb Tallinna Biennaali raames Ülemise Citys Edward von Lõnguse suurnäitus "Viimsepäeva katedraal", mis toob publiku ette tänavakunstniku nägemuse surmast ja hävingust kapitalikeskses maailmas.

Seni on publikul olnud võimalus Lõnguse loomingut tabada tänavapildis, meedias, näitustel või oksjonite kaudu. Suurnäitus annab võimaluse saada ülevaade kunstniku ühiskonnakriitilisest loomingust, seda nii varasemate kui ka spetsiaalselt biennaaliks loodud teoste kaudu.

"Eesti tänavakunsti võtmetegelase Lõnguse loominguga on kerge suhestuda – tema stencil art tänavakunstiteosed mõjuvad samamoodi kui virtuaalmaailma meemid, millega me harjunud oleme," rääkis kunstniku loomingust biennaali peakorraldaja Andra Orn. 

"Lõngus on tuntud mängulisuse poolest, kuigi aastatega on ta muutunud ühiskonna suhtes siiski senisest tõsisemaks ja kriitilisemaks," lisas ta.

Näitusel "Viimsepäeva katedraal" võtab näiteks Lõnguse Bernt Notke "Surmatantsu" motiivist inspireeritud ning varem osaliselt linnapildis esitletud looming 25 ruutmeetrise mõõtme.

"Surm lõikab nüüd suurema kaarega kui kunagi varem, kuid vikati asemel on tal palju moodsamad vahendid. Moodne surm on industrialiseeritud, mehhaniseeritud, kalkuleeritud, muudetud tehasteks, masinateks, numbriteks ja kasuteguriteks," selgitas Lõngus, kuidas inimene on osutunud surmale suurepäraseks partneriks. "See pole enam vastutahtsi tantsupõrandale kiskumine, vaid pöörane orgia."

Samuti näeb näitusel Lõnguse remiksi Michelangelo Sixtuse kabeli freskodel kujutatud viimse kohtupäeva ainetel.

"Esiletoomist väärib ka näituse keskkond. Suurnäitus toimub 1899. aastal ehitatud tehases, kus toodeti tuumaelektrijaamadele keemilis-tehnoloogilist seadmestikku ehk toideti nähtust, mis seab ühele kaalukausile inimeste kasvava energia- ja tarbimisvajaduse ning teisele elu ja ohutuse," kirjeldas Orn.

"Ka ajastus on aktuaalne – maailm on sel kevadel palju läbi teinud ja Lõnguse maailmalõpu kirjeldus on maandunud uude, igas mõttes valulikku olukorda," lisas ta.

Suurnäitust Ülemiste Citys (Sepapaja 10), saab külastada alates 2. juulist ja kuni 30. juulini. Lisaks etendub näitushoones juuli esimeses pooles kuuel korral Musta Kasti ja Edward von Lõnguse koostöölavastus "Sada sekundit südaööni".

2.–30. juulini esimest korda toimuv Tallinna Biennaal on suvine kunstisündmus, mille raames toimub pealinnas ja lähiümbruses Eesti ja lähiriikide kunstnike loomingut tutvustavaid sündmusi – näituste avamisi, galeriituure, kohtumisi kunstnikega jne.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: