Rahvusmeeskoor toob kuulajate ette Tormise massiivteose

Eesti Rahvusmeeskoor.
Eesti Rahvusmeeskoor. Autor/allikas: Jaan Krivel

Rahvusmeeskoori tänavuste sügiskontsertide keskmes on Veljo Tormise koorioopus ""Kalevala" 17. runo" ja helilooja Tõnu Kõrvitsa uudisteose "Kuu triptühhon" esmaesitlused.

Kontserdi esimeses pooles tulevad esitusele Kõrvitsa teosed, mis kõik kirjutatud rahvusmeeskoorile. Tänavu valminud "Kuu triptühhon" on helilooja ja Eesti Kontserdi ühine kingitus Eesti rahvusmeeskoorile 75. sünnipäeva puhul, teksti kirjutas Doris Kareva.

Kontserdi teises pooles kõlab Veljo Tormise ""Kalevala" 17. runo". Teos on üheosaline, kuid kestab ligi kolmveerand tundi. "Teist nii massiivset üheosalist vormi Tormise kooriloomingust ei leia ning oma spetsiifilisuse, mastaapsuse ja ka komplitseerituse tõttu kuuleb seda elavas esituses haruharva," rääkis rahvusmeeskoori dirigent Mikk Üleoja.

Tormis kirjutas selle rahvusmeeskoorile 1985. aastal ning ehkki teose pikkus ja keerukus mõjus esmapilgul koorile paraja šokina, esitati seda toona edukalt nii Eestis kui ka Soomes, lisas Üleoja. Viimati kõlas oopus 2007. aastal Tormise viieosalise plaaditsükli "Visions" esitluskontsertidel. "Kasutage võimalust ja saage seekordsest ettekandest osa."

Eesti Rahvusmeeskoori sügiskontserdid "Tormis. Kalevala 17. runo" toimuvad 13. oktoobril Tartus Vanemuise kontserdimajas, 14. oktoobril Estonia kontserdisaalis, 15. oktoobril Pärnu kontserdimajas ja 16. oktoobril Jõhvi kontserdimajas.

Eesti Kontsert palub kontserdile tulles desinfitseerida käsi, hoida vahet, kanda võimalusel maski ja haigena koju jääda.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: