Helen Sildna: Jaak Johansonil oli võime võtta südamest kinni ja viia endaga kaasa

Jaak Johanson
Jaak Johanson Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Pühapäeval suri 61-aastaselt näitleja ja pärimusmuusik Jaak Johanson. Teda meenutab Tallinn Music Weeki asutaja Helen Sildna.

Sattusin kuulama "Laste ööülikooli" Jaak Johansoniga, kus Jaak räägib, et ta on alati unistanud olla see, kes tohib laule luua ja laulda, minna inimeste ette, võtta neil südamest kinni ja viia nad kaasa.

Jaagus oli erakordne võime teha just täpselt seda – võtta südamest kinni ja viia endaga kaasa. Jaak oli nagu sild või kanal – ulatas kuulajale käe, aitas tal iseenda, aga ka me juurte ja pärimusega kontakti saada. Rahvalaulu arheoloog, laulu väe uurija ja elustaja. Oma lihtsuses ja sügavuses kõige siiram, helgem ja kaasakiskuvam loo-jutustaja erakordse oskusega panna hetk enda ümber peatuma ja helisema. Astudes ruumi, kus Jaak laulus ja lugusid vestis, hakkas soe – kiht kihi haaval vabastas see igapäevasest rutakast asjalikkusest ja andis võimaluse hingata.

Jaak oli meie side me pärimusega, iidsete hõimurahvaste, kommete, lugude ja lauludega. Ta õpetas, et need traditsioonid, tavad ja tunded ei kuulu muuseumi, vaid elavad edasi. Jaak tõestas, kui võimas on laulu vägi, kui võimas on laulu sees koos viibimine. Tänu Jaagule saime sammu lähemale oma iidsele kulltuurile ja olemusele, mis nagu selgus, ei olnudki kunagi kaugel, vaid alati me sees ja me seas.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: