Kultuuriportaali koroonaleevendus | Jüri Sillarti mängufilm "Äratus"

Vaatamata sellele, et Jüri Sillarti 1989. aastal valminud mängufilmist "Äratus" ei räägita Eestis just tihti, pälvis see omal ajal suurt rahvusvahelist tähelepanu. Linateos osales muuhulgas San Remos Monstra filmifestivalil ja Edinburghi rahvusvahelisel filmifestivalil, esimeselt võideti ka žürii eripreemia.

1949. aasta 25. märtsi öö, täiskuu Eestimaa kohal. Tuhandeid veel oma kodudes magavaid peresid ootavad jaamades pikad loomavagunite ešelonid. Stalinliku režiimi masinavärk on valmis töötlema inimesi nagu loomakarja, neid vägivallale allutades. Kuid inimesed pole loomad. Nagu ütleb kellamees Mõistuse Jaan - neil on hing ja see saab haiget.

Film eesti külast 25. märtsil 1949. aastal, mil tuhanded talumehed küüditati. Osades Tõnu Kark, Sulev Luik, Maria Klenskaja, Jaan Rekkor, Arvo Kukumägi, Anne Paluver, Väino Laes, Ülle Kaljuste, Mati Klooren, Feliks Kark, Heino Torga, Rein Oja, Katrin Kohv ja Hilja Varem. Režissöör Jüri Sillart, stsenarist Rein Saluri, operaator Mait Mäekivi.

Jüri Sillarti "Äratus" on ERR-i kultuuriportaalis ja Jupiteris järelvaadatav kuni 25. aprillini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: