Eesti kunstnike liidu publikuauhinna laureaat on keraamik Anne Türn

Anne Türn. „Valgusvihm“ ja „Kollane meri“
Anne Türn. „Valgusvihm“ ja „Kollane meri“ Autor/allikas: Paul Kuimet, Tallinna Kunstihoone

Eesti kunstnike liidu 21. aastanäituse publikuauhinna laureaat on keraamik Anne Türn. Publik valis oma lemmiku kevadnäitusel osalenud 71 autori hulgast. Hääletada sai näitusesaalides kuni 23. maini ja oma valiku tegi 1420 külastajat.

Anne Türn (1964) on Eesti keraamik, kes õppis 1984–1990 Eesti Kunstiakadeemias keraamika erialal ja täiendas ennast Saksamaal Höhr-Grenzhauseni keraamika instituudis ning Kasseli ülikoolis. Tema tööd on pälvinud rahvusvahelisi tunnustusi Zagrebis, Horvaatias (1997) ja Monterreys Mehhikos (1998). Aastal 2011 valiti ta Eesti aasta keraamikuks. Viimasel ajal tegeleb Türn valgusinstallatsioonidega, näiteks "Valguse sünd" Noblessneri laevatehases 2019. aastal ja "Vihm" HOP galeriis 2018. aastal.

Kunstnik Anne Türn oma loomingust: "Looduse vägi, ilu ja haprus on mind alati inspireerinud. Õpetanud aupaklik olema. Midagi on looduses ja keraamikas väga sarnast – sa tohid mägedes teha, mis on lubatud, ei ole mõistlik "vallutama" minna. Sama lugu on ka saviga. Nad mõlemad ütlevad sulle, mida teha, pead ainult oskama kuulata. Oma viimase aja töödes olengi andnud portselanile ja klaasile võimaluse omapäi toimetada. Minu suurim väljakutse on kannatlikult oodata ja ahju ust mitte liiga vara näppida. Kordumatute ja habraste vormide loomisega saavad klaas ja portselan imepäraselt hakkama, just nagu looduski."

Publikuauhinna võitu kommenteerib kunstnik järgmiselt: "Iga kunstnik vajab tagasisidet ja just viimasel aastal on sellega ju üsna kitsas olnud. Nii paljud üritused on ära jäänud või edasi lükatud ja kui midagi on ka toimunud, siis eriti vaoshoitult. Publiku lemmiku tiitliga t uli nagu kõik see korraga, ühe pauguga ja on imeline. On tore teha tööd, mida naudid. Ja kui see veel teistele korda läheb – puhas rõõm!"

Seekord olid aastanäitusel kümme enim hääli kogunud kunstnikku Jaanika Arum, Toomas Kuusing, Vilen Künnapu, Laurentsius, Lola Liivat, Sten Saarits, Maret Sarapu, Kadri Toom, Anne Türn ja Toomas Vint. Kevadnäituse üldväljapanekut saab Tallinna Kunstihoones vaadata veel kuni 30. maini. Kevadnäitus 2021 toimub koostöös Eesti kunstnike liiduga.

Kevadnäituse publikuhääletuse lemmikule panid 5000 euro suuruse stipendiumi välja kunstitoetajad Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: