X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Arvamusfestivali ajal jõuab tänavakunst Paide seintele ja elektrikappidele

Liisa Kruusmägi teos „Mjäu“ Paide päästekomando seinal.
Liisa Kruusmägi teos „Mjäu“ Paide päästekomando seinal. Autor/allikas: pressimaterjalid

Arvamusfestivali nädalal tegutsevad Paide linnas Eesti tänavakunstnikud, kes loovad linnaruumi juurde kümme uut kunstiteost. Projektis osalevad kunstnik Liisa Kruusmägi (Põllu 23) ja rühmitused Sodacats (Tallinna 49) ja Jerome Chonkston (elektrikapid).

"Arvamusfestival on suurepärane platvorm, mille kaudu tutvustada Paide elanikele tänavakunsti laiemalt. Linnarahval ja festivalikülalistel on võimalus vaadata, kuidas teosed sünnivad, ise maalimisest osa võtta ning kuulata, mida kunstnikud oma loomingu kohta räägivad," ütles projekti kunstiline juht Salme Kulmar, kes korraldab alates 2018. aastast väikelinnadele suunatud tänavakunstifestivali Rural Urban Art. 

Kulmari sõnul saadab tänavakunstnike kutsumist Paidesse veendumus, et seinamaalid saavad muuta igapäevast linnakeskkonda mitmekesisemaks ja pakkuda kõigile kohalikele elanikele kunstikogemust. "Paide linnal on tänavakunsti taieste jaoks hulgaliselt potentsiaali, kuna siin on palju seinu, mis sobivad lõuendiks," lisas ta.

Tänavakunsti programmis osaleb ühtekokku kaheksa Eesti kunstnikku, osa neist tegutseb üksi, osa rühmitusena. Kunstnike valikul on lähtutud sellest, et anda võimalus neile, kes ei ole siiani eriti aktiivselt avalikku tänavaruumi maalinud, kuid on siiski tegelenud aktiivselt visuaalkunstiga. Loodavate teoste siduv element on kaugem või lähem seos mõne päevakajalise teemaga. 

Reedel ja laupäeval (13.–14.08) on aadressil Rüütli 9 (Uuskasutuskeskus) kunstnik Krislin Virkuse juhendamisel sündimas kogukondlik seinamaal, mille loomisest saavad osa võtta kõik huvilised sõltumata vanusest. Kogukondliku seinamaali eesmärk on pakkuda võimalust kohalikele inimestele luua midagi koos, kogeda avalikus ruumis maalimist ja saada osa kunstnikuks olemise tundest.

Reede õhtul kell 22 toimub Paide muusika- ja teatrimaja Kultuuri Aias tänavakunstnike vestluspaneel. Arutletakse festivalinädalal loodud maalide sisu üle ning ka üldisemalt teemadel, mida tänavakunst tihtipeale puudutab. Vestlust juhib Uku Valner, vestluse taustal toimub aktsioon "öine PINTSELdamine". Lisaks näeb vastvalminud Liisa Kruusmägi seinamaali "Mjäu", mis loodi eelmisel nädalal Paide Pritsumaja seinale.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: