Tartus algab linnafestival Uit

Linnafestival Uit.
Linnafestival Uit. Autor/allikas: Rasaa Etten

Sel kolmapäeval, 18. augustil algab Tartus linna- ja kunstifestival Uit, mis kutsub linna avara pilguga ja mänguliselt uurima. Linnas saab uudistada nii parasiitarhitektuuri installatsioone, teistmoodi tuure, tänavapusle töötubasid, tavatutes paikades toimuvaid kontserte kui ka kinoseansse.

Tänavuse festivali fookusteema parasiitarhitektuur on paljudes linnades esinev nähtus, mille kaudu annavad enamasti kohalikud elanikud ise linnale uusi funktsioone. Sellest ideest ajendatuna on kunstnikud Eestist ja välisriikidest loonud üle Tartu kümme parasiitarhitektuurist inspireeritud installatsiooni.

Nendest üks pakub linnaelanikele võimalust end puhtaks higistada, teine keskkonda molutamiseks, kolmas videoelamust, neljas huumorit, viies oskust näha jäätmetes ehitusmaterjali jne. Nn linnaparasiidid on leidnud endale peremehe endises bensiinijaamas, mahajäetud tehasehoones, rohtukasvanud tiigis ja unustusse vajunud kinos. 

Kuna aga linn ei koosne vaid ehitistest, vaid inimestest, küsib tänavune festival, milline on minu Tartu erinevate kohalike inimeste vaatevinklist. Publikule pakub elamust üle neljakümnes Euroopa linnas toimunud "Kõnnime:Hoiame" jalutuskäik-lavastus, mis kutsub kohalikega käsikäes Tartut avastama.

Nii suuremad kui väiksemad huvilised on oodatud tänavapusle töötubadesse ja kinoseansile. Teistsugust tuurielamust lubavad korraldajad pakkuda Karlova jäänukite ja isetekkeliste installatsioonide tuuril, samuti toimub Tour d´ÖÖ ühissõit läbi öise linna. Koha- ja kultuurielamusi pakuvad ka kontserdid ja kinoseansid ootamatutes paikades, mida paljud tartlased ehk siiani enda jaoks märganudki pole.

"Kooliikka jõudnud ehk seitsmendat aastat toimuv festival pakub eale kohaselt väga mitmekülgset avastamis- ja mängurõõmu. Tihtilugu kõneldakse linna arengust laienemise ja uusarenduste vaatenurgast. Uitile meeldib märgata väärtust ka juba olemasolevas – nii meie erinevates linnaelanikes, vanades majades, kasutuseta seisvates nurgatagustes, tänavalt leiduvates materjalides ja muus," rääkis festivali peakorraldaja ja kuraator Marie Kliiman.

18.–21. augustil toimuval festivalil osalevad kunstnikud Eva Mustonen (EE), Fernando Abellanas (ES), Flo Kasearu ja Andra Aaloe (EE), Nomad Architects (LV), Nuno Pimenta (PT), RaivioBumann (FI), Varvara & Mar (EE/ES), Iiris Toom (EE), Roland Seer & Carol Schults (EE), Kristel Maamägi (EE), Rosana Cade (GB), Raho Aadla (EE), Ingmar Järve (EE) ning Arhitektuurikool. Tuurijuhid on Taavi Pae ja Taavi Piibemann.

Muusikalisi elamusi pakuvad Hunt, Metabora, Florian Wahl, DJ-setiga astuvad üles Sveta Local Deejays ja Vera Vice. Lavastuses "Kõnnime:Hoiame" osaleb 13 kohalikku inimest ning festivali aitab korraldada ligi 25 vabatahtlikku. Festivali programmiga saab tutvuda festivali kodulehel. 

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: