"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib, kas kommertsmaailm varastab meie pühad

Kultuuristuudio. Arutelu
Kultuuristuudio. Arutelu Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Alates ajast, mil ka Eestisse jõudis igasugu pühadega kaasas käiv tootemüük, on tähelepanelikud inimesed küsinud, kas kommertsmaailm suretab välja traditsioonide sügavama sisu.

Mõnele võib tunduda, et kaubanduses käivad lakkamatud pühad – šokolaadist lihavõttejänesed tulevad müüki kohe pärast vastlaid, jõulukalendrid paisatakse müüki oktoobris ja vastlakukleid vorbitakse kaks kuud jutti. Kas see on pühade pidamise enam fookusesse toonud või teeb see traditsioonidele pigem karuteene, nii et nende sügavam sisu läheb iga põlvkonnaga üha enam kaotsi?

Või on asi selles, et meie vanemate okupatsiooniaja hardad ja kommertsivabad jõulud tunduvad meile tõelisemad sellepärast, et muru oli vanasti ikka rohelisem?Nagu kõik muu maailmas pidevalt muutub, võib muutuda ka pühade tähendus ja nii on aastasadade jooksul ka juhtunud. Näiteks pole meie praegustel linlikel jõulukommetel just palju ühist jõuludega, mida peeti veel sada aastat tagasi mõnes Eesti talutares.

"Kultuuristuudio. Arutelus" vaagivad traditsioone kultuuriajakirjanik Peeter Kormašov ja folklorist Marju Kõivupuu, arutlust juhib ajakirjanik Merilin Pärli. Saade on eetris kolmapäeval kell 21.30 ETV2 kanalil.

Kultuuristuudio. Arutelu Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: