Kultuuristuudio

"Kultuuristuudio": piletite hinnatõusule aitaks pidurit tõmmata riigipoolne abi

11.05.23 KULTUURISTUUDIO ... Kultuurisaade "Kultuuristuudio. Arutelu" uuris sel korral, kas pidevalt tõusvate piletihindade juures pääseb varsti kunsti nautima pääseb ainult jõukas inimene. Saates nentisid Ugala teatri juht Garmen Tabor ja ettevõtja Paavo Nõgene, et kiirele teatripiletite hinnatõusule aitaks pidurit tõmmata riigipoolse rahastuse suurenemine.

Soomre: ravikindlustuseta loovisikud lihtsalt loodavad, et nad ei jää ei haigeks

04.05.23 KULTUURISTUUDIO ... Kultuurisaade "Kultuuristuudio. Arutelu" uuris sel nädalal, kas ja kuidas peaks riik vabakutselisi loovisikuid toetama. Saates nentis kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre, et paljud ravikindustuseta vabakutselised loovisikud lihtsalt loodavad sellele, et nad ei jää haigeks ega vaja arstiabi.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib, kuidas vabakutselisi väärtustada

03.05.23 KULTUURISTUUDIO ... Juba enam kui kümme aastat on räägitud Eesti vabakutseliste loomeisikute kehvast seisust puuduva pensioni- ja ravikindlustusega. Kas riik peaks appi tulema, kui kunstniku sissetulek on liiga napp, ja kuidas täpsemalt, - sellest kõneldakse kolmapäevases "Kultuuristuudio. Arutelu" saates.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib, kas meestelaul teeb luigelaulu

19.04.23 KULTUURISTUUDIO ... Suvel toimuva noorte laulu- ja tantsupeo "Püha on maa" mõnele etendusele on piletid juba läbi müüdud. Aga mis saab siis, kui ühel hetkel jääb vaatemäng ära, sest pole enam lauljaid ja tantsijaid?

Koomik Kaarel Nõmmik: vaenukõne seadus tulistab selle soovijatele jalga

13.04.23 KULTUURISTUUDIO ... Kultuurisaade "Kultuuristuudio. Arutelu" uuris sel korral, kas poliitkorrektses maailmas tohib üldse nalja enam teha. Saates sõnas stand-up-koomik Kaarel Nõmmik, et vaenukõne seadus tulistab kõige rohkem jalga nendele inimestele, kes seda enim taga nõuavad.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib, kas kommertsmaailm varastab meie pühad

05.04.23 KULTUURISTUUDIO ... Alates ajast, mil ka Eestisse jõudis igasugu pühadega kaasas käiv tootemüük, on tähelepanelikud inimesed küsinud, kas kommertsmaailm suretab välja traditsioonide sügavama sisu.

Saks: meie teadmine Ukraina sõjast peab olema eelkõige ratsionaalne

16.03.23 KULTUURISTUUDIO ... Kuigi julgeolekuekspert Rainer Saks on Ukraina sõja kajastamisel üritanud keskenduda objektiivselt sündmuste kulgemisele, siis on ta kindel, et inimlik mõõde on selles sõjas kõige olulisem. Ta tunnistas ka, et isegi selgelt Ukraina poolel olles tuleb näha ka nende nõrkusi ja sellest märku anda, et meie teadmine sõjast oleks ratsionaalne, mitte ainult emotsionaalne.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib sõja jäädvustamise keerulist kunsti

15.03.23 KULTUURISTUUDIO ... Ukrainas sünnib ajalugu iga päev ja ajaloo tarvis vajame kroonikuid. Kas tegemist on dokumentalistika või fantaasiaga - sõja kujutamine nõuab autorilt nii empaatiat kui ka faktitäpsust.

"Kultuuristuudio. Arutelu" vaatleb pihtimuskultuuri salasoppe

08.03.23 KULTUURISTUUDIO ... Pihtimuskultuur võiks olla Eesti ühiskonnas justkui võõras nähtus, sest katoliku kirik koos pihtimuse sakramendiga pole siin kuigi levinud. Samas on ka tänapäeva Eestis, nii kunstis kui ka avalikus elus, pihtimuslikkust ja enda avamist üha rohkem.

Tanel Veenre: kultuur on alati lähtunud kopeerimisest ja võib-olla ei peagi kunstnikku kummardama

23.02.23 KULTUURISTUUDIO ... Kultuurisaade "Kultuuristuudio. Arutelu" uuris sel kolmapäeval tehisintellekti jälge kunstiväljal. Ehtekunstnik Tanel Veenre tõdes saates, et tema on kunstnik-geenius müüdi suhtes alati olnud skeptiline ja märkis, et traditsioonina on kultuur alati lähtunud kopeerimisest ega ole kunstnikku kummardanud ja võib-olla ei peagi.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib tehisintellekti jälge kunstiväljal

22.02.23 KULTUURISTUUDIO ... Kui tehisintellekt (AI) aitab inimest paljude ülesannete täitmisel, nagu kiire ülesannete lahendamine või tüütult korduvad tegevused, siis mis saab hetkel, kui tema võimed lõplikult inimsarnasteks muutuvad või meid koguni ületavad?

Peeter Jalakas: praegu otsib inimene kunstist kindlust, tasakaalu ja lootust

12.01.23 TEATER ... Teatrijuht ja lavastaja Peeter Jalakas sõnas saates "Kultuuristuudio. Arutelu", et tema uus teatriprojekt on hetkel ootel, kuid laias laastus soovivad nad siiski jätkata nn bänditeatriga.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uus saatejuht on Merilin Pärli

11.01.23 KULTUURISTUUDIO ... ETV2 ekraanil jätkub ka 2023. aasta kolmapäevadel "Kultuuristuudio. Arutelu" saade. Uue saatejuhina liitub toimetusega Merilin Pärli, kes avab kultuuristuudio uue aasta aruteluga teatri teemadel.

Andrei Liimets: vaatajal ei tohi lasta unustada, mis on Katari jalgpalli MM-i hind

18.11.22 KULTUURISTUUDIO ... Jalgpall, mida ei saa erinevalt rahvusvahelise jalgpalliföderatsiooni FIFA palvetest kuidagi poliitikast lahus hoida, väljendab palju seda, mis toimub ühiskonnas ja kultuuris laiemalt, leiab kultuurikriitik Andrei Liimets. Problemaatilise Katari MM-iga tekkivast väärtuste konfliktist rääkides tõdes ta, et vaatamine-mittevaatamine on igaühe moraalne otsus, aga vaatajal ei tohi lasta unustada, mis on olnud selle suurvõistluse hind.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib jalgpalli läbi kultuuri- ja eetikaprisma

16.11.22 KULTUURISTUUDIO ... Pühapäeval algab Kataris jalgpalli MM, mille tähe all möödub kogu järgnev kuu. Kuigi tänavust finaalturniiri on saatnud poleemika alates riigile korraldusõiguste andmisest, võib olla kindel, et finaalturniiri mängud fännidel vaatamata ei jää. Jalgpalli uurib läbi kultuuri- ja eetikaprisma ka kolmapäeval "Kultuuristuudio. Arutelu".

Kaido Ole: hea kunstiteos on alati targem kui autor

10.11.22 KULTUURISTUUDIO ... Hea kunstiteos on alati targem kui autor ja seepärast usub kunstnik ja kunstikoguja Kaido Ole, et parem ongi suhelda teose kui autoriga. Ole leiab, et kunstikogu peaks näitama inimest ning aitama saada aru, kes ta on ja mida ta siin Maal õieti teeb.

"Kultuuristuudio. Arutelu" räägib kunsti väärtusest keskkonnaaktsioonide taustal

09.11.22 KULTUURISTUUDIO ... Viimasel ajal on keskkonnaaktivistid loopinud kuulsaid maale küll supi, küll kartulipudruga, rõhutades, et toitu ei loobita mitte lihtsalt maalidele, vaid "miljoneid maksvale kunstiteosele". Kunstist ja selle väärtusest nii aktsioonide kui ka kogumise kontekstis räägib ka kolmapäeval "Kultuuristuudio. Arutelu".

Kultuurigeograaf: mõtleme Eestis ruumi funktsioonile, aga mitte sellele, kas see on kaunis

03.11.22 KULTUURISTUUDIO ... Viimase 30 aasta kiire linnastumine on pannud meid Eestis pigem mõtlema ruumi funktsiooni ja mitte selle üle, kas see on ka kaunis, leiab kultuurigeograaf Helen Sooväli-Sepping. Kuigi arutelu, kas linnaruum peaks olema kultuursem, käib, ei toimu ses osas kuhugi liikumist, sest ruum on poliitilistest debattidest täiesti väljas.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib, kuidas luua avalikku ruumi, millega kõik rahul on

02.11.22 KULTUURISTUUDIO ... Üle Eesti tehakse korda linnasüdameid ja püstitatakse monumente. Milliseid sõnumeid saadavad meie linnaruumi puudutavad otsused ning kuidas teha valikuid nii, et ei järgneks rahulolematuse laviin? Kuidas teha avalikku ruumi, millega inimesed algusest peale rahul oleksid, seda küsib kolmapäeval "Kultuuristuudio. Arutelu".

"Kultuuristuudio": Kuku-taoliste suletud klubide vajaduse tingis nõukogude ühiskond

27.10.22 KULTUURISTUUDIO ... Kinnised kultuuriinimeste klubid-kohvikud on kujunenud legendaarseteks – eestiaegse vaimu kantsist Wernerist hiljuti oma ruumidest välja kolinud Kuku klubini. Samas ei ole eri aegadel ja erinevatel põlvkondadel tunded ja mõtted neist kohtadest sugugi samad.

"Kultuuristuudio. Arutelu" võtab luubi alla kõrtsikultuuri

26.10.22 KULTUURISTUUDIO ... Kuku klubi, Werneri kohvik, Sveta baar – kuigi see ei pruugi nii tunduda, siis on ka see kultuur, mis neis kohtades eri ühiskonnagruppide kokkusaamisel sünnib. Miks ja kuidas need kohad seda nn kõrtsikultuuri loovad, selle üle arutleb sel kolmapäeval ETV2 saade "Kultuuristuudio. Arutelu".

Mihkel Mutt: loen enda kohta kirjutatud kommentaare, aga ei kavatse neist õppida

25.10.22 KIRJANDUS ... Kirjandussaates "Kultuuristuudio. Kirjandusministri juures" on sel korral külas Mihkel Mutt. Avaldame enne saate eetrit ankeedi, kus Mutt räägib nii oma viimati loetud raamatust kui ka sellest, milline kirjanik on tema arvates edukas.

Ülle Madise tühistamisest: hull on see, kui häbiposti pannakse need, kes andestavad

20.10.22 KULTUURISTUUDIO ... Õiguskantsler Ülle Madise märkis saates "Kultuuristuudio. Arutelu", et kuigi ta mõistab seda, kui inimene ei suuda teatud tegu andestada, ei pea ta õigeks seda, kui tühistama neid, kes kristlikke põhimõtteid järgides suudavad andestada. Ta usub, et see ei tule kasuks eriti Eestile, kus meid on liiga vähe selleks, et üksteist ühiskonnast välja tõrjuda.

"Kultuuristuudio. Arutelu" küsib, kust jooksevad tühistamiskultuuri piirid

19.10.22 KULTUURISTUUDIO ... Kuigi tühistamiskultuur pole ühiskondlikus vaates midagi uut, on sotsiaalmeedia võidukäik seda korralikult võimendanud ning inimesed altimad ja kiiremad kedagi või midagi tühistama. Millal on see aga õigustatud, kust jooksevad piirid ja kuidas on lood tühistamiskultuuriga kaasneva enesetsensuuriga? Nendel teemadel arutleb kolmapäeval "Kultuuristuudio. Arutelu".

Ekspert: õpetaja peab arvestama, et õpilane ei loe Juhan Liivi nagu 30 aastat tagasi

13.10.22 KIRJANDUS ... Saates "Kultuuristuudio. Arutelu" arutleti sel korral, kas ja mil määral peaks reformima kohustusliku kirjanduse nimekirju.

Koolikirjandus: kas oluline on, mida lapsed loevad või et nad üldse loevad?

12.10.22 KULTUURISTUUDIO ... Koolides ei ole enam kohustuslikku kirjandust, vaid on soovituslik. Õpetajad näevad üha enam, et soovituse korral loobutakse üldse lugemisest. Kumb on olulisem, kas see, mida või kuidas õpilased loevad, või et nad üldse loevad, sellele küsimusele keskenduti "Kultuuristuudio. Arutelus".

Alvar Loog: ooper suudab endas vajaduse korral integreerida kõik kunstižanrid

06.10.22 KULTUURISTUUDIO ... Kultuurisaates "Kultuuristuudio. Arutelu" arutlesid Eesti ooperi eluolust Vanemuise muusikajuht Risto Joost ja kultuuriajakirjanik ning suur ooperifänn Alvar Loog. Joosti arvates peab publik ennekõike olema mõeldud kaasaegsele inimesele.

"Kultuuristuudio. Arutelu" küsib, kuidas tuua muusikakauge eestlane Eesti ooperi juurde

05.10.22 KULTUURISTUUDIO ... Algupärandite rohkuse poolest elab Eesti ooper praegu head aastat. Samas on ooperist kujunenud kunstiliik, millesse suhtutakse mõningase eelarvamusega ja muusikakauge inimene ooperisaali väga tihti ei satu.Kuidas jõuab Eesti ooper Eesti publikuni, seda küsib kolmapäeval "Kultuuristuudio. Arutelu".

Timo Steiner: heliloojana sellist töökohta otseselt polegi, kuhu palgale minna

29.09.22 KULTUURISTUUDIO ... MUBA direktor Timo Steiner tõdes saates "Kultuuristuudio. Arutelu", et tänapäeval on jäänud vähemaks selliseid õpetajaid muusikavaldkonnas, kes poleks ise samal ajal tegevmuusikud.

"Kultuuristuudio. Arutelu" küsib, kas Eestis on kultuuriharidust rohkem, kui ühiskond seda hindab

28.09.22 KULTUURISTUUDIO ... Kultuuriharidust saab Eestis järjest ilusamates uutes hoonetes. Paraku on kultuuriinimeste palgad väikesed. Kas Eestis on kultuuriharidust rohkem, kui ühiskond seda hinnata oskab, seda küsib kolmapäeval kell 21.30 "Kultuuristuudio. Arutelu".

Contra: lihtsalt piiri ääres elamisest ei piisa, et läti keelest aru saada

28.09.22 KIRJANDUS ... ETV2-s alustas uus saatesari "Kultuuristuudio. Kirjandusministri juures", mille avaosas oli külas kirjanik ja tõlkija Margus Konnula ehk Contra, kes tunnistas, et on väga tänulik oma vanematele, kes talutööde kõrvalt lubasid tal alati raamatuid lugeda.

Jüri Pihel filmi- ja teletootmisest: võitja on ikkagi multiplatvorm

22.09.22 KULTUURISTUUDIO ... Filmi- ja teletootmises on praegu oluline märksõna multiplatvormsus, mis annab võimaluse toota midagi vähegi mõistliku eelarvega ja on ka kasulik mitut moodi – inimestel on võimalik teost kätte saada erinevat viisi pidi ja ka raha tuleb eri platvormide kaudu tootjale tagasi, märkis telerežissöör ja -produtsent Jüri Pihel saates "Kultuuristuudio. Arutelu".

"Kultuuristuudio" uurib, kui palju Eesti tele- ja filmitoodang meid kultuuriliselt ühendab

20.09.22 KULTUURISTUUDIO ... Reedel jagati välja järjekordsed Eesti filmi- ja teleauhinnad. Kuigi iga aasta toodetakse Eestis suur hulk filmi- ja telesisu, ei jõua suur osa neist siiski Eesti vaatajani. Kui palju Eesti tele- ja filmilooming meid kultuuriliselt sellises olukorras üldse ühendada saab, uurib kolmapäeval kell 21.30 ETV2 eetris "Kultuuristuudio. Arutelu".

Arvi Tavast: täpne väljendus on keeles põhimõtteliselt võimatu

15.09.22 KULTUURISTUUDIO ... Eesti keele instituudi direktor Arvi Tavast selgitas saates "Kultuuristuudio. Arutelu", et instituudi kavandatud eesti kirjakeele normi muudatuste taga on mure, et täpne väljendus on põhimõtteliselt võimatu ning EKI eesmärk on täpsuse tagaajamisest eemale liikuda. See ei tähenda aga tähenduste vabaks laskmist, sest tähendused ei ole kunagi vangis olnud, selgitas ta.

Hargla: enamik inimesi saab hakkama ilma igasuguste ajalooteadmisteta

28.04.22 KIRJANDUS ... Kirjanik Indrek Hargla sõnas saates "Kultuuristuudio. Arutelu", et tänapäev ei ütle mitte midagi, sest tänapäev on ainult pealispind, asjade olemus on ajaloos. Koos temaga arutles ajaloonarratiivide tähtsuse teemal ajaloolane Lauri Vahtre.

"Kultuuristuudio. Arutelus" räägitakse ajaloonarratiivide tähtsusest

27.04.22 KULTUURISTUUDIO ... Hooaja viimases "Kultuuristuudio. Arutelus" uurib Maarja Vaino koos Lauri Vahtre ja Indrek Harglaga, kas see, kuidas kirjutatakse ajalugu, määrab rahvaste saatusi.

"Kultuuristuudio. Looming" uurib produtsent Ivo Feldi märgilisemaid töid

26.04.22 FILM ... "Kultuuristuudio. Loomingus" on sel nädalal külas produtsent Ivo Felt, kes on seisnud mitmete viimaste aastate olulisemate Eesti mängufilmide taga. Saates vaatame põhjalikumalt sisse tema produtseeritud filmi "Mandariinid" ja uurime, milliste teemadega peab produtsent oma igapäevatöös tegelema.

Daniele Monticelli: Zorrol ei ole ilmselt enam väga lootust

21.04.22 KULTUURISTUUDIO ... Saade "Kultuuristuudio. Arutelu" tegeles sel korral sümbolite ja kujunditega, mis on tõusnud Ukraina sõja valguses väga oluliseks küsimuseks. Semiootik Daniele Monticelli rõhutas, et sümbolite muutumises ei ole tegelikult midagi uut.

Kristjan Järvi: kõikide asjade tulevik on muusika

20.04.22 KULTUURISTUUDIO ... Dirigent Kristjan Järvi, kelle juures tuuakse esile tema erilist julgust, rääkis saates "Kultuuristuudio. Looming" oma muusikalist tegevust juhtivatest veendumustest. Järvi tõi esile ühise eesmärgi tunde muusikas, nimetades seda kõikide asjade tulevikuks.

"Kultuuristuudio. Arutelu" mõtestab sümboli kohta meie kultuuris

20.04.22 KULTUURISTUUDIO ... Saade "Kultuuristuudio. Arutelu" küsib 9. mai eel, miks on mõned kuupäevad märgilisemad kui teised. Mis on sümbol, kes otsustab selle tähenduse ja mille poolest erineb see kunstilisest kujundist? Tarmo Tiisler otsib neile küsimustele vastuseid koos kunstnik Ene-Liis Semperi ja semiootik Daniele Monticelliga.

Saade "Kultuuristuudio. Looming" tutvub Kristjan Järvi loominguga

19.04.22 MUUSIKA ... "Kultuuristuudio. Looming" saade toob teisipäeva õhtul vaatajate ette dirigendi ja helilooja Kristjan Järvi, kes on pärast aastakümnete pikkust edukat rahvusvahelist karjääri dirigendina üha enam kanda kinnitamas ka Eesti muusikamaastikul.

Saates "Kultuuristuudio. Looming" on külas luuletaja Sveta Grigorjeva

12.04.22 KIRJANDUS ... Saates "Kultuuristuudio. Looming" on sel nädalal vaatluse all luuletaja Sveta Grigorjeva debüütkogu "Kes kardab Sveta Grigorjevat?", samuti uuritakse kunsti rolli sõja ajal ning räägitakse vabakutseliste olukorrast Eestis.

"Kultuuristuudio. Looming" uurib Theatrumi lavastust "Iraani konverents"

05.04.22 KULTUURISTUUDIO ... Sarja "Kultuuristuudio. Looming" seekordne saade uurib lavastuse "Iraani konverents" näitel, kas Theatrum näol võiks tegemist olla Eesti staažikaima poliitilise teatriga.

Merle Karusoo: kas Ida-Ukrainast tulevad venelased või nõukogude inimesed?

31.03.22 KULTUURISTUUDIO ... "Kultuuristuudio. Arutelu" viiendas saates rääkisid lavastaja ja elulugude uurija Merle Karusoo ning muusikaprodutsent Michael Pärt võõras kultuuris kohanemisest. Saates oli juttu ka sellest, kuidas saaksime meie siia saabunud sõjapõgenike lootust üleval hoida.

"Kultuuristuudio. Looming" avab arhitekt Johan Tali olulisemaid töid

29.03.22 KULTUURISTUUDIO ... "Kultuuristuudio. Looming" toob sel nädalal vaatajate ette 2021. aasta noore arhitekti preemia laureaadi Johan Tali olulisemad tööd.

Maimu Berg: enam pole vaja selliseid kivinägusid ja mängu-machosid nagu Putin

24.03.22 ARVAMUS ... Saates "Kultuuristuudio. Arutelu" vaadati sel korral otsa kangelaslugudele ning küsiti, millised kangelasi me praegusel hetkel vajame. Kirjanik Maimu Berg sõnas, et mängu-machode asemel on tänaseks tulnud omamoodi lumehelbekesed.

"Kultuuristuudio. Looming" võtab vaatluse alla Vaiko Epliku märgilised albumid

21.03.22 MUUSIKA ... "Kultuuristuudio. Looming" kolmas saade teeb sissevaate Vaiko Epliku karjääri, keskendudes põhjalikumalt Claire's Birthday plaadile "Venus" (2000) ja Epliku kauamängivale "Varielu" (2012).

Espak: sõjaolukorras ei tule NATO meile appi kultuuri ja muistiseid päästma

17.03.22 MUUSEUMID ... Usundiloolane Peeter Espak sõnas saates "Kultuuristuudio. Arutelu", et Eestis on vaja märgatavalt tugevdada tsiviilkaitset, mis on praegusel hetkel NATO artikkel 5 valguses soiku jäänud.

"Kultuuristuudio. Arutelu" uurib kultuuripärandi kaitse võimalusi sõja ajal

16.03.22 KULTUUR ... "Kultuuristuudio. Arutelu" kolmas saade võtab kolmapäeva õhtul luubi alla kultuuripärandi säilitamise küsimuse sõja ajal. Saatejuht Maarja Vaino arutleb teema üle muinsuskaitseameti peadirektori kohusetäitja Linda Lainvoo ja usundiloolase Peeter Espakiga.

"Kultuuristuudio. Looming" teeb sissevaate Rasmus Merivoo lühifilmi "Tulnukas"

15.03.22 KULTUURISTUUDIO ... "Kultuuristuudio. Looming" teine saade toob vaatajate ette režissöör Rasmus Merivoo 2006. aastal ülikooli lõputööna valminud filmi "Tulnukas ehk Valdise pääsemine 11 osas" tagamaad.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: