Avo Kartul: Viljandi folk on end linnas kehtestanud

Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakonna juhataja ja melomaani Avo Kartuli sõnul pole Viljandi pärimusmuusika festivalil puudu ei publikust ega ka eesti pärimusmuusika artistide järelkasvust.

Kartuli jaoks oli tegemist 23. Viljandi folgiga. Kartuli sõnul ta sel aastal esinejatest pingerida ei teinud, kuid elamusi kogus hulgaliselt. "Üks põnevamatest elamustest oli kindlasti Kanada bänd Le Diable à Cinq. Neis oli selline lust, pillirõõm ja pilli valdamine," rääkis ta ning lisas, et sama koosseis möödunud aasta Vomexil sugugi nii võimast emotsiooni ei jätnud. "Viljandis oli asi eriline."

Tugeva mulje jättis ka Poola ansambel Tegie Chlopy. Üheksaliikmeline külameeste bänd mängis Kartuli sõnul väga ehedalt. Tema sõnul mõjus ka keset suurt festivalimelu väga meeldejäävalt ja rahustavalt Iiri muusik Ross Daly, kes on aastaid elanud Kreeta saarel ning uurinud Lähis-Ida muusikat.

Negatiivseid kontserdielamusi Kartuli sõnul ei olnud, kuna kõike niikuinii kuulata ei jõua ja valikuid peab tegema. "Mulle on alati meeldinud Lähis-Ida sugemetega muusika. Selles osas oli ehk Iisraeli koosseis El Khat kerge pettumus, kuid ta oli kokkuvõtes ikkagi positiivne. Ma lihtsalt ootasin sealt veidi rohkem," nentis ta.

Juubelifestivalil esines palju nostalgiaprojekte. Näiteks tulid publiku ette taas kokku Vägilased ja Paabel. "Vägilaste kontsert oli väga võimas. Mind pani imestama, kuidas lava ees teadsid sõnu verinoored inimesed. Lõppkontserdist ma ei räägigi, Zetode ajal oli Kirsimägi pilgeni täis," muljetas Kartul.

Festivalil tuli Kartulil juttu ka Slovakkia etnomusikoloogiga, kelle sõnul on Viljandi folk võtnud kõigist maailma folgifestivalidest parima. "Ta ütles kindlalt: see on parim festival, millel tema käinud on. Ja ma olen temaga täiesti nõus. Selle 30 aastaga see masinavärk töötab õlitatult," lausus Kartul.

Eesti pärimusmuusikal on järelkasvu ning publikut jätkub. "Näiteks kaks korda astus üles Noor Pärimusbänd konkursi võitja Lõõm, nii festivali avamisel kui ka Ando ja sõprade kontserdil. Sellest koosseisust ma ootan küll palju. Millised mängijad ja fantastilised seaded!" rääkis Kartul. Lisaks on võrreldes välismaiste festivalidega Viljandi folgi publikus kohal rohkem lapsi. "Ilmselt on selle taga festivali kasvatustöö, sh Eesti Pärimusmuusika Keskuse pikaaegne koolituste ja väljasõitude hulk. See on aastate pikkuse töö vili."

Viljandi folgist on hulgaliselt välja kasvanud on ka oma staare, kes annavad kontserte välismaal. Näiteks Trad.Attack, Maarja Nuut, Puuluup ja Mari Kalkun. "Mäletan Puuluubi esimest kontsert Viljandi folgil. Selle folgi ajal esinesid Womadil, nüüd sügisel lähevad Womexile," rääkis Kartul.

Kui festivali algusaegadel ei võtnud Viljandi linn täielikult veel festivali omaks, siis nüüd on folk ennast Viljandis kehtestanud. Juurde on ka lisatud hulgaliselt lavasid, näiteks Roheline lava, kuhu saab festivalipassita. "Folk on paljude sõprade kohtumispaik, see on see punkt suvest, mille ümber paljude folgipubliku muu elu hakkab keerlema," ütles Kartul.

Toimetaja: Aet Kubits

Allikas: "Delta", intervjueeris Ivo Heinloo

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: