Pildid: Kumu uuel näitusel astuvad dialoogi kolm Balti naiskunstnikku

29. septembrist Kumu kunstimuuseumis avanev näitus "Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė" toob kokku kolme mõjuka Balti naiskunstniku, Malle Leisi (1940–2017), Maija Tabaka (1939) ja Marija Teresė Rožanskaitė (1933–2007) 1970.–1980. aastate loomingu.

"Pealkiri "Raamist lahti" osutab piiridele, mida kõik kolm kunstnikku oma teostes ületasid, aga ka uuele tõlgendushorisondile, mille nad üksteisele loovad. Lisaks võib kõigi kunstnike loomingus leida terve hulga pildilt välja astuvaid või vaatajale selga pööravaid (nais)peategelasi, kes loovad lahkumise ja uuele territooriumile liikumise visuaalseid metafoore. Teisalt mängivad kunstnikud sageli mitmest raamist koosneva struktuuriga, mis kõigutab arusaama stabiilsest ja ühemõttelisest reaalsusest," selgitas kuraator Laima Kreivytė.

Näitus on osa Kumu kunstimuuseumi algatatud Balti kunstiajaloo uurimissuunast, mille eesmärk on avardada Eesti, Läti ja Leedu rahvuslike kunstiajalugude piire ning luua nende vahel dialoogi. Samuti jätkab näitus Kumu kunstimuuseumi programmi, mis keskendub kõigist ajaloolistest perioodidest pärit naiskunstnike esiletoomisele. Sellesse programmi kuulub ka Kumu kunstimuuseumis veel 5. novembrini avatud näitus "Läbi su silmaterade musta kuru", mis vaatleb sama perioodi Eesti naisgraafikute loomingut. 

Rohkem kui 120 teosega näitus "Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė" on Kumu 3. korrusel avatud kuni 25. veebruarini 2024. Edasi liigub näitus Vytautas Kasiulise kunstimuuseumisse Vilniuses.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: