Galerii: Margus Kadariku juubelinäitus Vabaduse Galeriis

Tallinnas Vabaduse Galeriis saab tutvuda Margus Kadariku juubelinäitusega "Exegi monumentum… võt(t)a või jät(t)a".

Mahukal näitusel eksponeerib Kadarik viimase 25 aasta kavandeid ja makette, mille autor on esitanud protsendikunsti ja erinevatele monumentaalteoste konkurssidele. Aastate jooksul on Kadarik neil konkurssidel pälvinud neli võitu ja ka mõned auhinnalised kohad.

Nagu näituse pealkirigi ütleb, teeb Kadarik näitusega kokkuvõtte senisest monumentaalloomingust, tuues vaataja ette nii valminud monumentide kavandid kui ka visioonideks jäänud ja seeläbi nö iseendale mõtteliselt püstitatud monumendid.

Sel aastal 70. sünnipäeva tähistava Margus Kadariku loomingu põhiosa moodustavad messingist ja pronksist medalid, süvareljeefsed pronksist aurahad ja medalid. 

Kadarik on kavandanud ka mitmeid münte (Eesti Vabariigi 5-kroonine ja 100-kroonine hõbemünt), loonud jõulisi monumentaalseid dekoratiivkujusid ("Veelind", 1980) ja suuremõõtmelisi kompositsioone ("Frontoon", 1985 Pirita Purjespordikeskuses).

Margus Kadarik sündis 29. novembril 1953 Tartus. Lõpetas 1972. aastal Tartus keskkooli, õppis aastatel 1972–1973 Tartu Ülikoolis ajalugu ja aastal 1973 asus õppima Eesti Riiklikusse Kunstiinstituuti, mille lõpetas cum laude 1978. aastal metallehistöö erialal.

Aastatel 1980–1985 ja 1978–1980 töötas ta ERKIs skulptuuri õppejõuna. Margus Kadarik on tegutsenud alates 1985. aastast ka vabakutselise kunstnikuna, kuid enamus oma tööaastatest on ta järjepidevalt olnud skulptuuri ja joonistamise õppejõud, juhatanud üldkunsti osakonda Eesti Kunstiakadeemias ning andnud plastilise anatoomia kursuseid.

Näitus on avatud 6. detsembrini.

Toimetaja: Neit-Eerik Nestor

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: