Galerii: meremuuseum pani Noblessneri tehase kireva ajaloo kaante vahele

Eesti Meremuuseum esitles esmaspäeval uut raamatut "Noblessner. Allveelaevatehase metamorfoosid 1912–1940", mis heidab haruldase fotomaterjali abil pilgu Noblessneri tehase ajalukku, tuues kõrvale ka tänapäevased vaated.
Raamat käsitleb Noblessneri allveelaevatehase rajamist, Eesti tööstusarhitektuuri 20. sajandi esimesel poolel ning seal tegutsenud nimekamaid ettevõtteid, nagu Eesti Pank ja Oskar Kilgase suka- ja pitsitööstus.
Raamatu autorid on Urmas Dresen, Andres Eero, Henry Kuningas, Tõnis Liibek ja Arto Oll ning koostaja Eva-Maria Maiste.
"Tegemist ei ole pelgalt ajalooraamatuga, vaid ainulaadse visuaalse teekonnaga läbi ühe Eesti tähtsaima tööstus- ja merenduspaiga sajanditaguse elu," tutvustas Urmas Dresen.
Raamatu keskmes on tsaariaegne fotoalbum, mis annetati meremuuseumile 2020. aastal. Haruldase fotoalbumi tõi muuseumi kogusse selle omaniku, sporditegelase Konstantin Murumetsa tütar.
"Sellesse on kogutud 80 haruldaselt hästi säilinud ja erakordselt detailsete kujutistega hõbeželatiinfotot aastatest 1913–1916. Need jäädvustavad tehasehoonete ehitamist, tehase pidulikku avamist koos kõrgete külalistega ning allveelaevade ehitamist," kirjeldas Dresen.
Lisaks varasemalt avaldamata fotomaterjalile käsitleb raamat põhjalikult Noblessneri tehase algusaega ning seal valminud allveelaevade ja mootorpurjekate (Harjumaa, Läänemaa, Virumaa) ehituslugu ja käekäiku.
Teose lõpetab valik fotograaf Tõnu Tunneli tänapäevaseid kaadreid Noblessnerist, mis loovad silla mineviku ja tänapäeva vahel.
Raamatu kujundaja on Peeter Laurits. Toimetas Hille Saluäär, tõlkis Kristi Lahne. Teos ilmub paralleelselt eesti ja inglise keeles.
Toimetaja: Karmen Rebane