Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kumus on tummfilmikontsert "Häxan: nõiakunst läbi aegade"

{{1424343017000 | amCalendar}}
Foto: fragment

Täna, 19. veebruaril kell 19 toimub Kumu auditooriumis tummfilmikontsert: "Häxan: nõiakunst läbi aegade / Häxan, Witchcraft Through The Ages".

Kumu auditoorium ja Caspervek Trio esitlevad üht esimest dokumentaal-draamat filmikunsti ajaloos. Nõiakunsti, deemonite ja eksortsismi ajalugu ja mütoloogiat käsitlev film püüab luua tõetruud pilti keskajal valitsenud paganlikest kultuuriilmingutest ja nõiakunsti alastest uskumustest.

Ent deemonite, nõidade ja allmaategelaste kujutamine on filmis sedavõrd lennukas, et varjutab ajaloolised taotlused. Omal ajal tekitas materjal sedavõrd suurt pahameele tormi, et enne esilinastust tuli teha olulisi kärpeid. Tegu on Skandinaavia tummfilmitööstuse ühe esimese eduka tootega ning möödapääsmatu näitega filmikunsti ajaloos.

Benjamin Christensen (1879 –1959) sündis Taanis Jüütimaal ning “Häxanit” peetakse tema parimaks filmiks. Ta tegutses ka stsenaristina ja näitlejana nii filmides kui teatrilaval. Häxanis võtab autor Saatana rolli.

Pahalased elustab endaloodud helitaustaga hispaania trio Caspervek, kes ühendab keskaegse muusika kaasaegse tõlgendusega ning lisab filmi tegevust võimendavaid helisid. Caspervek Trio on hispaania instrumentaalansambel, mis tegutseb muusika ja visuaalsete kunstide kokkupuutealal ning on pühendunud tummfilmide helindamisele, esinedes filmifestivalidel, klassikalise muusika kontsertidel ning alternatiivmuusika festivalidel. Trio instrumentide hulka kuuluvad klaver, kitarr, trummid ja viiul. Trio liikmed on klassikalise muusika taustaga professionaalsed muusikud.

Muusikute jaoks oli Skandinaavia tummfilmi tippteos "Häxan" suur väljakutse, kuna võrreldes näiteks saksa ekspressionismi ja ameerika kinoga on filmi tempo tunduvalt aeglasem.

"Me segasime kokku nüüdismuusikat ja keskaegset muusikat ja lisasime ka publikule hästi mõistetavat jazzi ja minimalismi," ütles Caspervek Trio viiuldaja Eduards Vecbastiks "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudistele.

Caspervek Trio jaoks oli tummfilmidele muusika kirjutamine hea võimalus filmimuusikaalase kogemuse saamiseks. Selle asemel, et amatöörfilmidest alustada, otsustasid nemad ette võtta tummfilmi tippteosed.

"Me tahtsime väga saada jalga ukse vahele filmimuusika valdkonnas. Mõtlesime, et alustuseks on tummfilmid suurepärane võimalus töötada tõeliste meistriteostega," lisas Vecbastiks.

Caspervek Trio on tänaseks kirjutanud muusika kaheksale tummfilmile ja oma kontserttuuri jooksul esinenud Saksamaal ja Hollandis. Täna saabusid nad Riiast, kus esitasid oma muusikat Dziga Vertovi filmile "Mees filmikaameraga".

Häxan: nõiakunst läbi aegade / Häxan, Witchcraft Through The Ages

Rež Benjamin Christensen
Taani, Rootsi 1922, 104 min
Inglise ja eestikeelsete vahetiitritega
Musitseerib Caspervek Trio (Hispaania): Brais Gonzalez (klaver, kitarr), Blas Castaner (löökpillid), Eduards Vecbastiks (viiul)

Toimetaja: Tõnu Pedaru, Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: