Tallinna ja Vene Muuseumi kanakitkumine jätkus Harju maakohtus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Harju maakohtus toimus täna teine eelistung kohtuasjas Tallinna linn versus MTÜ Vene Muuseum. Aastaid kestnud saaga seis on praegu selline, et linn nõuab kohtu kaudu MTÜ-lt 2010. aastal sõlmitud heade kavatsuse kokkuleppe täitmist, mille üheks punktiks on kõikide eksponaatide üleandmine. Vene Muuseum ütleb, et tegemist ei olnud lepinguga, millega oleks juriidiliselt alust eksponaate nõuda. Nende sõnul on eksponaadid kindlas kohas hoiul.

2010. aastal sõlmisid Tallinna linn ja MTÜ Vene Muuseum heade kavatsuste kokkuleppe, millega loodi SA Tallinna Vene Muuseum. Vene Muuseumi algataja Sergei Ivanov sai ka vastloodud sihtasutuse uueks juhiks, kuid mõned kuud hiljem kutsuti ta sellelt kohalt tagasi, kuna väidetavalt rikkus ta ametikohustusi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaks aastat hiljem pöördus sihtasutus ehk sisuliselt linn kohtusse, et saada MTÜ-lt kätte muuseumi eksponaadid. Täna toimus selles asjas teine eelistung, kust ilmnes, et peamine vaidlus käib selle üle, kas heade kavatsuste kokkuleppe näol oli tegemist lepinguga.

Tallinna linnakantselei nõuete osakonna jurist Jaan Lindsaar ütles, et kohus annab lõpliku seisukoha, kas tegemist oli lepinguga või mitte. Samas linn on seisukohal, et see oli leping, millega kaasnevad kohustused.

Kohustused hõlmavad konseptsiooni ning kogutud esemete üleandmist.

"Et vastaspool annaks need nimekirjas loetud esemed Tallinna linnale üle, et Tallinna linn saaks praeguseks loodud SA Tallinna Vene Muuseumis neid esemeid eksponeerida," märkis Lindsaar.

Vene Muuseumi algataja Sergei Ivanov on algusest peale öelnud, et tema tagasikutsumise taga olid tol ajal poliitilised mängud. Ta lisab, et sõlmiti küll heade kavatsuste kokkulepe, kuid tema sõnul ei ole sellel lepingl juriidilt alust.

"Lepingut tegelikult ei olnud - see oli hea tahte kavatsus. Kuna me tahtsime muuseumit edasi arendada, rääkisime kultuuriministeeriumi ja Tallinnaga, siis me pakkusime oma mõtteid ja väärtusi ja meeskonda, et asi edasi viia. Kahjuks poliitikud Tallinnas vaatasid sellele asjale teistmoodi," ütles Ivanov.

Ivanovi sõnul on eksponaadid kindlas kohas hoiul. MTÜ on valmis need üle andma juhul, kui nad saaksid arendada muuseumi edasi üheskoos.

Kultuuriministeerimi seisukoht ei ole 2012. aastast muutunud ning endiselt ei soovi ministeerium kohtuvaidlusse sekkuda, nende ainus huvi on tagada oluliste kultuuriväärtuste säilimine.

Kohtuvaidlus jätkub 29. mail.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: