Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vanalinna päevade muuseumipäeval tahutakse Paksu Margareeta haljasalal pärnjaid

Autor/allikas: Pressimaterjalid

Vanalinna päevade muuseumipäeval saavad kõik huvilised jälgida Paksu Margareeta kõrval haljasalal ehtsate pärnjate ehk pärnapuust ühepuupaatide valmistamist.

Tegemist on ühe vanima paaditüübiga, mis tahutakse välja ühest puutüvest ning millele hiljem tule ja veega sobilik kuju antakse. Pärnjate ehitamist selle esialgsel kujul näitavad MTÜ Eesti Haabjaseltsi meistrid Aivar Ruukel ja Jaan Keerdo.

Rahvasuus kutsutakse taolisi ühepuupaate tavaliselt haabjateks, kuid paljud ei tea, et selle nimetus tuleb haavapuu kasutamisest. Kui lootsik tahutakse välja pärnapuust, kutsutakse seda pärnjaks.

"Valdavalt ehitataksegi ühepuulootsikuid Eestis haavapuust, sest meie metsades on raske leida piisavalt jämedat ja oksavaba pärnapuud," selgitas Ruukel ja lisas, et teadaolevalt ei ole peale teist maailmasõda Eestis ühtegi pärnjat ehitatud.

Sellel suvel õnnestus Eesti Haabjaseltsil hankida kaks korralikku pärnapuu tüve, millest üks Tallinna vanalinna päevade muuseumipäevaks ka Paksu Margareeta taha haljasalale lootsiku ehitamiseks kohale tuuakse.

Pärnjate valmistamist saavad 3. juunil kõik huvilised vaadata tasuta ning soovijad saavad ka ise selle ehitamist omal käel proovida. Töötuba on avatud 10.00–19.00.

Lisaks on muuseumipäeval Paksus Margareetas avatud näitus "Paks Margareeta – värav sadama ja linna vahel", mis toob külastajateni keskaegse suurtükitorni värvikireva ajaloo.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: