Esilinastus intiimne ja tundlik dokfilm Arvo Pärdist

{{1440481172000 | amCalendar}}

Juba viiendat aastat toimuvad augustikuu lõpus Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud, mille raames on tänavu võimalus näha viit linateost, milles on olulisel kohal Arvo Pärdi muusika.

Filmiõhtud kinos Sõprus avati täna maailma esilinastusega. Režissöör Dorian Supini uus täispikk dokumentaalfilm "Arvo Pärt - isegi kui ma kõik kaotan" on intiimne ja tundlik portree tänavu 80-aastaseks saavast heliloojast, mis avab maestro elufilosoofiat ja loometausta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seda filmi vaadates on vaja ennast häälestada niimoodi, et ma tahan aru saada, kes on Arvo Pärt. Oleks õige võib-olla vaadata hoopis kodus DVD pealt, seda peatada ja kuulata kaks korda, mitte vaadata edasi, vaid süveneda sellesse, mida ta ütles, sisse minna. See võib-olla veidi rohkem avab seda inimest," sõnas Supin.

Dorian Supini jaoks on tegemist kolmanda teosega Arvo Pärdist ning see sai algtõuke eelmisest, 2002. aastal valminud filmist "24 prelüüdi ühele fuugale", kus Arvo Pärt näitab režissöörile oma päevikuid.

"Tookord ma ei saanud aru sellest väärtusest, mis seal oli. Kui juhtus nii, et nüüd Arvo Pärdi Keskus hakkas neid vihikud dešifreerima koos Arvoga, siis see oli nagu spetsiaalselt antud selleks, et parandada viga eelmises filmis," lisas Supin.

Lisaks uue filmi esilinastusele on kavas ka teine tänavu Eestis valminud ja juba maailmas oma meisterliku teostuse eest positiivset tähelepanu pälvinud Riho Undi nukufilm "Isand", mis on mõjuv mõistujutt Friedebert Tuglase novelli "Popi ja Huhuu" ainetel. 18-minutilises teoses on kasutatud intensiivse põimitusega nii Lepo Sumera kui ka Arvo Pärdi heliloomingut.

Eesti esilinastus toimub veel kolmandalgi 2015. aastal valminud filmil. Selleks on 65. Berliini filmifestivalil Hõbekaru auhinna pälvinud tšiili lavastaja Pablo Larraini põnevik "Klubi", mille arvustustes on rahvusvaheline meedia korduvalt maininud mõjuvat Pärdi muusika kasutamist filmi kandva õhkkonna loomisel.

Arvo Pärdi muusika juba üle 15 aasta tagasi enda jaoks avastanud Šveitsi dokumentaalfilmide režissöör Christian Frei sõidab Tallinnasse ja esitleb siin oma kahte auhinnatud filmi, räägib nende tegemistest ning põhjendab heliloomingu valikut. Näitamisele tulevad 2001. aastal valminud ja Oscarile kandideerinud film "Sõjafotograaf" ning samuti üle maailma festivalidel rännanud, Talibani poolt Afganistanis õhku lastud Bamiyani liivakujude hävitamisest rääkiv "Hiiglaslikud Buddhad".

Viiendad Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud kestavad 27. augustini Tallinnas kinos Sõprus. Filmiõhtute kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: