EstDocs tutvustab Kanadas 11. korda Eestiga seotud dokumentaalfilme

Foto: ERR

Kanadas Torontos algas 11. dokumentaalfilmide festival EstDocs, mille programmis on viimase aasta jooksul valminud dokfilmid, millel on ühel või teisel kujul side Eestiga. Festivali võistlusprogammis toimub ka konkurss parimale filmipreemiale.

EstDocs on filmifestival Torontos, mille peamine eesmärk on tutvustada sealsele publikule Eestit ja Eestiga seotud dokumentaalfilme. Festival on tegutsenud juba enam kui kümme aastat ning see on üks olulisemaid iga-aastaseid Eestiga seotud kultuurisündmuseid Torontos, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eile õhtul linastus EstDocsil ajalooline dokumentaalfilm "Need, kes julgesid", mis on lugu Balti riikide iseseisvumise püüdlustest 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses. Filmi peategelane on tollane Islandi välisminister Jón Baldvin Hannibalsson, kes kõhklevate lääneriikide kiuste töötas selle nimel, et Island Balti riikide iseseisvust tunnustaks.

"Mu isiklik kogemus on ainulaadne Lääne kontekstis, sest ma olin ainus NATO riikide poliitik, kes vastas kutsele tulla Baltikumi jaanuaris 1991, kui Nõukogude Liit lagunes. Ma olin koos inimestega tänavatel, olin külma ilmaga rahva seas, kellega koos me laulsime ehkki ma ei tundnud keelt. See oli Nõukogude Liidu lõpu algus ja see näitas, et Lääne poliitika Eesti suhtes enam ei töötanud. See oli absoluutselt unikaalne kogemus," meenutas Hannibalsson, kes oli Islandi välisminister aastatel 1988-1995.

EstDocsi järgmiste päevade kavast leiab teiste seas hiljuti valminud dokumentaalfilmi Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni ühistööst Aadama Passioon ja ajaloolise filmi Balti ülikoolist, mida Baltikumist põgenenud haritlased Teise maailmasõja järel Saksamaal rajada püüdsid.

Festival lõpeb 20. oktoobril.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: