Hendrik Toompere jätkab Galceraniga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1452868118000 | amCalendar}}
Foto: Pressimaterjalid

17. jaanuaril jõuab Draamateatri lavale "Pangalaen", mis on Hendrik Toompere neljas Galcerani-lavastus Eesti Draamateatris.

Lavastuses on tegelasi kaks, pangast 3000-eurost laenu küsima tulnud mees (Priit Võigemast) ja pangakontori juhataja (Hendrik Toompere), nende vahel areneb välja poolteisetunnine manipuleerimise meistrikursus.

Mängu ilu ja põnevus sünnib sellest, et muutuma hakkavad väljapressija ja järeleandja, olukorra peremehe ja tupikusolija positsioonid. Manipuleerija parim abimees on teadagi teise inimese hirm. Toida hirmu vajalike sõnadega, anna talle piisavalt materjali ja hirm ehitab ise inimesele silme ette kõikvõimalikud ja -võimatud kohutavad pildid ja aitab neid kujutlusi ka tõe pähe võtta.

"Nii on ka inimeste omavaheliste suhetega - kui me järgime teatud reeglid ja eeldame konservatiivse maailmapildi järgi, et kõik teised teevad sama lugu ja järgivad neid reegleid ja ometi kui keegi muudab reeglistikku ja pakub välja täiesti teistsugused käigud, siis võib väga vabalt inimesel juhe kokku joosta," rääkis lavastaja Hendrik Toompere "Aktuaalsele kaamerale".

Toompere ja Võigemast kinnitavad nagu ühest suust, et naudivad nii omavahelist koostööd kui ka seda näitemängu ennast.

"Mulle meeldis selle loo puhul lihtsalt see, et seda on nii kuradima mõnus mängida," lausus Toompere. Võigemast lisas: "Ma pean ütlema, et ma naudin, et ma naudin seda koostööd".

Tüki autor Jordi Galceran on öelnud, et talle on alati meeldinud lood kelmidest ja et peaaegu kõigis tema näidendites on tegu petturitega. Küsimusele, kas ta on ise kunagi olnud manipuleerija või manipuleeritav, vastas ta: "Minu elul pole minu näidenditega midagi pistmist. Aga kõik me oleme manipuleeritava rollis. Piirdun sellise vastusega, et ma olen abielus“ (intervjuu "Lekke“ kavalehel).

"Pangalaen" on Hendrik Toomperele juba neljas Jordi Galcerani näidendi lavastus Draamateatris, varasemad on "Grönholmi meetod“ (2008), "Cancún“ (2011) ja "Leke" (2013).

Toimetaja: Kaspar Viilup/Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: