Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Otseülekanne. Konverents "Ülikoolimaastik valgustusajastu valguses"

Tartu ülikooli peahoone.
Tartu ülikooli peahoone. Autor/allikas: Tartu ülikool

5. oktoobril algas Tartu Ülikoolis rahvusvaheline konverents, mis keskendub valgustusajastul kujunenud ülikooliansamblite ja tollase hariduselu uurimisele ning ülikoolimaastike kujunemisele. Kultuuriportaal vahendas sündmuse esimesest päevast otsepilti.

Mõiste "ülikoolimaastik" tähendus ja kasutamine on maailma mastaabis uus suund, mille on kasutusse toonud Tartu Ülikooli kunstiajaloo professor Juhan Maiste, kes on ka käesoleva konverentsi idee autor.

Professor Juhan Maiste sõnul kuulub Euroopa kultuuri ajaloos ülikoolile keskne koht:

"Ülikooli idee on valguse ja valgustuse idee, mis hariduse, teaduse, niisamuti kui visuaalsete kunstide raames kujundab eelduse ühele valgustusajastul endale uue sisu ja vormi leidnud fenomenile: ülikoolimaastikule. Ülikoolimaastik on uus mõiste, mille tähenduste väli on võrreldav mitmete teiste täna juba teadussüsteemis koha omandanud mõistete – kloostri-, linna -, mõisa- ja külamaastik – kõrval."

5.-7. oktoobrini kestev konverents "Ülikoolimaastik valgustusajastu valguses" keskendub kolmele põhiküsimusele. Esimene suur teemadering hõlmab valgustusajastu ülikooli mõiste analüüsi. Mida kujutab endast valgustusajastu ülikoolimaastik, mis on selle ideoloogilised alused? Teine teema keskendub Tartu Ülikooli ja tema arhitektuurimaastiku uurimisele teiste valgustusaja ülikoolide kontekstis.

Kolmandaks teemaks on ülikooliarhitektuuri ja keskkonna omavahelise sidususe uurimine.

"Valgustusaegsed ülikoolilinnakud kujundati uute põhimõtete järgi, mitte enam vastandudes, vaid seotuna linnaruumiga. Hinnates ülikoolide ümber kujunenud arhitektuuri, võib väita, et ülikoolid saavutasid ühiskonnas teednäitava ja liikumapaneva jõu: tuues kaasa nii uusi linnaehituslikke ideid, kujundades linnade üldpilti kui ka kinnitades ülikooli rolli kultuurilise märgina," kirjeldas konverentsi korraldaja Kadri Asmer.

Konverentsil kõnelevad mitmed rahvusvaheliste ülikoolide, sealhulgas Konstanzi, Paris-Sorbonne´i, Oxfordi, Stanfordi, Manchesteri, Leipzigi esindajad. Tutvu esinejate ja ettekannetega konverentsi kodulehel.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: