Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Dokfoto keskuses näidatakse punkarite maailma intiimsemat poolt

Juhan Kuusi Dokfoto keskuses avati fotonäitus "Iseleiutatud inimesed. Pungi nägu Nõukogude Eestis." Kuraatoriteks on Kristel Laur ja Toomas Järvet.

"Iseleiutatud inimesed. Pungi nägu Nõukogude Eestis" keskendub Arno Saare, Urmas Lange ja Väino Meresmaa fotode näol punkarite üksik- ja grupiportreedele, et anda publikule võimalus vaadata tolleaegsetele mässajatele ja vabadele hingedele n-ö silma. Kui senine pungikäsitlus on publitseeritud fotode ja üksikute näituste kaudu esile toonud eelkõige pungiliikumisega tihedalt seotud kontserditegevust ja peokultuuri ning rahutuste kajastamist, siis käesolev näitus annab võimaluse süveneda punkarite maailma intiimsemas ja vahetumas võtmes.

"Üks punkar on öelnud, et punk on nagu herpes, mis aeg-ajalt välja lööb. Aga herpes on nakkav, olge siis näitusel ettevaatlikud, mine tea, mis külge hakkab või välja lööb,"  vihjas näituse üks kuraatoritest Kristel Laur võimalikele fotode kõrvalmõjudele.

Näitusel on üleval enam kui 65 teost, millelt vaatavad vastu mitmed legendid, nende hulgas Villu, Munk, Trubetsky, Mätas, Nähvits, Merca, Kojamees, Soku, Kont, Sursu, Pathique jt. Kõiki näitusel esindatuid töid on võimalik ka endale osta. 

Punkkultuur ja selle esiletõus Nõukogude Eestis andis kohalikele fotograafidele võimaluse jäädvustada midagi, mis eristus hallist peavoolust ning pakkus tänu punkarite valdavalt ekstravagantsele välimusele visuaalselt intrigeerivat materjali. Lisaks inspireerivale välimusele paelus fotograafe ka kassi-hiire mäng julgeolekutöötajatega. Punkarite mässumeelsus ja kehtiva riigikorra vastasus oli ka põhjuseks, miks miilits ja KGB punkareid ahistas ning keelas nende kontserte ja kogunemisi. See aga omakorda muutis pungi subkultuuri julgemate ja adrenaliinijanulisemate fotograafide tõmbenumbriks.

Näituse kuraatorid kutsuvad kõiki, kellel on jäädvustusi pungi nägudest alates Nõukogude Eestist kuni tänapäevani, jagama neid näituse paralleelruumis, veebinäitusel: punkportree.tumblr.com. Fotosid oodatakse koos allkirjadega (foto autor, aastaarv ja pildi seletus koos oma kontaktandmetega) aadressile [email protected].

Näituse pungiteemalise teksti on koostanud sotsioloog Pirjo Turk, kes on uurinud pungi subkultuuri lähemalt ja kirjutanud sellest eraldi peatüki raamatus "Subkultuurid: Elustiilide uurimused". Pirjo uurimusest pärinevad ka intevjuude lõigud ja tsitaadid punkkultuuri esindajatelt, mis rikastavad mahukat fotogaleriid.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: