Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaan Krossi kirjandusauhinna pälvis kirjanik Arvo Valton

Täna anti Hiiumaal Kassari rahvamaja saalis pidulikult üle Jaan Krossi kirjandusauhind, mille tänavuseks laureaadiks on Arvo Valton. Selle tunnustuse pälvis ta 2017. aastal ilmunud teose "Märjamaa legend" eest. 

"Märjamaa legend" on lugu autori kodukihelkonnast Liivi sõja aastail 1560–1574, mille raamesse jääb ka Lääne-Eesti talupoegade 1560. aasta vastuhakk, mis suruti maha Koluvere linnuse piiramisel. Sündmus oli mäletatavasti keskse tähendusega Jaan Krossi suurromaani "Kolme katku vahel" teises osas (1972).

Auhinna omistamisel Arvo Valtonile pidas žürii silmas ka kirjaniku varasemat ja Jaan Krossi loominguga viljakalt polemiseerivat panust Eesti ajalookirjandusse. "Ehkki ta oma filmistsenaariumeis ja näidendeis pole hoidunud mineviku Eesti teemast, on Valton tuntud eeskätt kui ajalooliste mõistujuttude meister, kes ammutanud ainest nii Eestist läänes kui ka kaugel idas paiknenud kultuuridest ja võtnud mõõtu pigem Karl Ristikivi kui Jaan Krossi loomingust," iseloomustas tänavust preemiasaajat žürii esimees Jaan Undusk. Seda paeluvam oli žürii hinnangul Valtoni krooniku rollis maabumine kodukihelkonda ajalooliselt pingestatud aastail. 

Auhinda üle andes tänas Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik laureaati pikaajalise loomingu eest. Samuti tundis ta heameelt, et kuigi Arvo Valton on rohkem seotud Läänemaaga, on pool temast hiidlasest isa kaudu geneetiliselt tugevalt seotud ka Hiiumaaga. "Seetõttu ei ütle ma, et tere tulemast hiidlaste sekka vaid pean ütlema tänan sind hiidlaseks olemise eest," lausus Viidik.

Sel aastal toetas Jaan Krossi kirjandusauhinda Hiiumaa Vald ja Kassari juurtega ettevõtja Priit Rebane ning Eesti kirjanke liit. Üritus kujunes kahepäevaseks kirjandussündmuseks Hiiumaal, mille käigus näidati Peeter Simmi ja Märten Kross filmi Jaan Krossist "Söerikastaja”. Kirjandusõhtust Hiiumaa muuseumi Pikas majas, Kärdlas võtsid täis saali ees osa kirjanikud Viiu Härm, Paul-Eerik Rummo, Tõnu Õnnepalu, Arvo Valton ja Mait Vaik. Samuti osalesid üritusel Kärdla gümnaasiumi õpilased oma-koostatud Jaan Krossi teemalise arvutimänguga, koos õpetaja Tiiu Heldemaga. Õhtut modereeris Hiiumaal elav soome literaat Harri Rinne.

Jaan Krossi kirjandusauhinada annab kirjaniku nimeline sihtasutus välja aastast 2010. Varasemad Jaan Kross kirjandusauhinna laureaadid on Ain Kaalep, Mats Traat, Jüri Hain, Enn Nõu, Juhani Salokannel, Ants Hein ja Paul-Eerik Rummo. Teistkordselt anti auhind üle Hiiumaal Kassaris.

Auhinnplaadi on teostanud metallikunstnikud Kristiina Laurits, Eve Margus-Villems ja Piret Hirv.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: