Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ants Hein pani kaante vahele Eesti pulmakombed

Kunstiajaloolane Ants Hein on pannud kokku kogumiku "Vanaaja pulm", mis sisaldab üle 400 lehekülje põnevaid tekste ja pildimaterjali 16. sajandi keskpaigast kuni 19. sajandi viimase veerandini.

Vanadest pulmakombeist rääkivad teosed toetuvad peamiselt rahvapärimuse ainesele, mis kokku kogutud ja koondatud rahvaluule kogujate poolt viimase 130 aasta jooksul, vahendas "Aktuaalne kaamera". Käesolev valimik avab aga mehelemineku ja naisevõtu teemat peamiselt siinseid maid väisanud võõramaalaste pilgu läbi. "Allikate seas on ilukirjandust, kohtuprotokolle ja muid materjale Eesti, Läti, Saksa, Põhjamaade ja Venemaa arhiividest," sõnas autor Ants Hein.

Nii mõnedki levinud käibetõed, kasvõi esimese öö õigus, on tegelikult pigem mujalt Euroopast Eestisse jõudnud müüdid, mis aga ei tähenda, et mõisnik muul moel talurahva elu ei korraldanud. "Abiellumiseks tuli võtta mõisast luba, aga see oli hullem kui ükski esimese öö õigus, sest oli võimatu, et neiu läheks naabermõisast pärit poisile mehele, sest mõisnik oleks kaotanud tööjõu."

Raamatu autor Ants Hein käis külas ka "Ringvaates":

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: