Sada Eesti mõtet. Toomas Hendrik Ilves asjast, mis ei vii edasi

Foto: Siim Lõvi /ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Toomas Hendrik Ilves:

“Mis tõi meid siia, ei vii meid enam edasi.”

Peeter Helme: "Toomas Hendrik Ilvesel õnnestus oma kahe presidendiaja jooksul tõepoolest sõnastada lause, mis on jäänud eesti rahvast heas mõttes kummitama. Või ehk painama? Või siiski suunama? Pigem ikka suunama.

Kui Lennart Meri rääkis Eesti Nokiast, siis Ilves sõnastas 2014. aasta vabariigi aastapäeval Pärnu Kontserdimajas kõneldes kõvemagi maksiimi: ta andis meie püüdlustele, aga ka hirmudele ja kõhklustele isikliku mõõtme.

Nimelt on Nokia midagi konkreetset – see on üks nüüdseks pankrotistunud Soome ettevõtte. Ehk siis oli lause Eesti Nokiast ajas kinni.

Kuid tõdemus, et see mis meid siia tõi, meid edasi viia ei suuda, räägib korraga rahvast ja riigist ning on seega meie ühine asi ehk res publica, kui öelda Ilvesele armsas ladina keeles. Ent samavõrra on see asi ka isiklik, sest sunnib igaühte mõtlema enda elu, enda valikute, enda otsuste ja enda mineviku peale.

Ja see, olgem ausad, on kõva sõna. See on niivõrd kõva sõna, et ei suuda varjutada ka Toomas Hendrik Ilvese ametisaja lõpus ja pärast seda lahvatanud skandaale ja rahalisi inetusi, sest olgu nendega kuidas on ja meeldigu Ilves kellelegi inimese või presidendina või mitte – on märkimisväärne saavutus võtta üheksasse sõnasse kokku meie olukord riigi ja rahvana ning panna meid otsima tulevikku viivat rada."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: