Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvusvahelise Bookeri võitis Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk Autor/allikas: Wydawnictwo Literackie arhiiv, https://commons.wikimedia.org/

Poola kirjanik Olga Tokarczuk võitis rahvusvahelise Bookeri preemia teose eest "Flights". Auhinnaks on 50 000 naela, mis läheb jagamisele romaani tõlkijaga inglise keelde Jennifer Croftiga.

"Flights" on romaani "Rändajad" (Bieguni) ingliskeelse väljaande pealkiri. "Flights" on filosoofililne mõtisklus moodsa aja reisimisest.

Preemia andmisel tõstis žürii edasi Tokarczuki teemade valikut ja nende käsitlust. Raamat toob esile uusnomaadliku elustiili, inimeste pideva geograafilise, moraalse ja sotsiaalse liikumise, valmiduse pakkid kott ja minna, olgu selleks ümberpaiknemine suhetes või teise riiki. "Samas, kui maapind tõmbab inimese sureliku keha ikkagi lõpuks endasse," toob välja Guardian.

56aastasele Olga Tokarczukile peetakse omaseks müütilist kirjutuslaadi. Tokarczuk on pälvinud arvukalt kirjandusauhindu nii Poolas kui välismaal. 2008. aastal pälvis ta Poola tuntuima kirjandusauhinna Nike romaaniga "Bieguni" ("Jooksjad"). Varem oli ta võitnud kolmel korral publikuauhinna, "Prawiek i inne czasy" (eesti keeles "Algus ja teised ajad") sai selle esimesena. 2013. aastal pälvis ta Vilenica auhinna.

Olga Tokarczuk on Poola rohelise partei Greens 2004 liige. Ta elab Poolas Wrocławis.

Eesti keelde on tõlgitud tema jutukogu "Maailma kõige inetum naisterahvas" (Kultuurileht, 2005; sarjas Loomingu raamatukogu) ning romaanid "Algus ja teised ajad" (2012) ja "Päeva maja, öö maja" (2013); kõigi tõlkija on Hendrik Lindepuu.

Rahvusvaheline Booker (originaalis The Man Booker International Prize, võib öelda ka tõlke-Booker) on oktoobriti antava Man Booker Prize'i rahvusvaheline vaste romaanidele, mis on tõlgitud inglise keelde ja avaldatud preemia saamisele eelnenud aastal Suurbritannias.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: