Mae Lender: hiidlane piidleb kaua, enne kui omaks võtab

Foto: minutavaline.blogspot.com

Hiidlaste olemusest saab nüüd lugeda värskest raamatust, mille autoriks on ligi neli aastat Hiiumaal elanud kirjanik Mae Lender.

Raamatus "Minu Hiiumaa" on teravama tähelepanu all Sarve ja Soonlepa piirkonna eluolu, mis on jäänud seni kirjanduses tuntumate kohtade nagu Kassari, Kõpu ja Kärdla varju.

Kui 15 aastat tagasi ajas hiidlased elevile ameeriklase Douglas Wellsi kirjeldus Hiiumaast, siis nüüd on teoses "Minu Hiiumaa" oma nägemuse kirja pannud kirjanik Mae Lender. Hiidlastele on tema sõnul omane ettevaatlikkus, aga ka siirus.

"Kui saarlane võtab uue kuidagi väga rõõmsalt ja vahvasti omaks ja hästi võetakse vastu, sulle tullakse koogiga ukse taha, sind tervitatakse, aidatakse igati kaasa, siis hiidlane esmapilgul ei ole selline," rääkis Mae Lender "Aktuaalsele kaamerale". "Tegelikult ta vaatab kaua aega niimoodi kõrvalt, niimoodi ettevaatlikult, äraootavalt, aga kui ta su juba omaks võtab, siis ta võtab su siiralt ja südamest vastu."

Lisaks toetub Lender lugudele, mida on kuulnud abikaasalt, kes on elanud Hiiumaal ligi kakskümmend aastat. Soonlepa küla puhul mõjus kirjaniku sõnul intrigeerivalt ka omavahel rivaalitsevatest kohalikest prouadest kõnelev külafolkloor.

"Siin külas on vägevad eided olnud," märkis Lender. "Mõned on surnud, mõned ei ole veel ja nende omavaheline vastasseis on selline päris omanäoline, ma arvan."

Lender ütles, et julgus hiidlastest raamat kirjutada tuli ilmselt sellest, et ta on pärit mandrilt ja teda ei kammitse esivanemate pärand. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: