PÖFF avalikustas esimesed debüütvõistluse filmid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Saša oli siin" ("Čia buvo Saša") Autor/allikas: Kaader filmist

Pimedate Ööde Filmifestival avaldas seitse esimest filmi, mis kuuluvad debüütfilmide võistlusprogrammi. Filmide hulgas on nii tugevaid draamasid kui ka ootamatuid žanrifilme.

Seitsmest esimesest debüütfilmide võistlusprogrammi filmist on viis pärit Euroopast ja kaks Aasiast. Euroopat esindavad Sloveenia režissööri Miha Mazzini "Kustutatud", Vene režissööri Kirill Sokolovi "Kärva maha, paps!", Saksa režissööri Henning Gronkowski "Yung", Taani režissööri Josefine Kirkeskovi "Pääsemine" ja Leedu režissööri Ernestas Jankauskase "Saša oli siin".

Iraani filmikunsti esindab Nima Yari "Kejal" ja Jaapani filmikunsti Ryo Kawasaki "Raisatud munad".

Nelja linateose puhul on tegemist maailmaesilinastusega, kolme puhul rahvusvahelise esilinastusega.

Filmidest täpsemalt:

"Kustutatud" ("Izbrisana")
Sloveenia-Horvaatia-Serbia
Režissöör Miha Mazzini, kaasrežissöör Dušan Joksimović
Maailmaesilinastus

Milline ajalooline kurioosum: 1992. aastal kustutati üleöö äsja iseseisvunud Sloveenia kodanike nimekirjast korraga 25 000 inimest! Ametlikult pole enam olemas ka Serbias sündinud Anat, kes paraku just sel ajal sünnitab. Ta kaotab õiguse oma lapsele, kelle riik kuulutab orvuks. Kafkalikus labürindis ekseldes võitleb naine oma õiguste eest.

"Kärva maha, paps!" ("Papa, sdohni!")
Venemaa
Režissöör Kirill Sokolov
Rahvusvaheline esilinastus

Kui vaid Quentin Tarantino seda näeks ... Noormees, vasar käes, läheb pruudi õhutusel tapma tulevast äiapapat. Rupskiooperi elementidega must komöödia, teravmeelne Vene elu satiir. Viimase aja üllatavamaid Vene filme. Viiburi festivali võitja.

"Kejal"
Iraan
Režissöör Nima Yar
Maailmaesilinastus

Üliõpilasest kurditar hakkab perekonna võlgade tagasimaksmiseks kulbar´iks. Film inimestest, kes kannavad oma elu seljas, vedades üle Iraani-Iraagi piiri mitmesugust kaupa. Äärmises vaesuses elavatele kurdidele on see traditsiooniline elatusallikas, Iraani võimudele aga salakaubavedu, mida takistatakse inimohvrite hinnaga. Julge ja valus film.

"Yung"
Saksamaa
Režissöör Henning Gronkowski
Rahvusvaheline esilinastus

Film, mis sööstab peenutsemata seksi, narkotsi ja rock'n'rolliga täidetud saksa hilisteismeliste ellu. Neli 16–18-aastast tüdrukut keset Berliini pulseerivat ja hedonistlikku subkultuuri, millest avalikkus pigem vaikiks. Realistlik ja karm kujutus "kadunud põlvkonnast" – põlvkonnast, kellel on elus lahti kõik teed, aga kes pole (veel) leidnud sellele mõtet. Film on äärmiselt ehe, sest põhineb režissööri isiklikul kogemusel. "Ma ei ole selle üle uhke, aga ma ka ei kahetse midagi," on öelnud Henning Gronkowski aja kohta, kui ta ise sellesse põlvkonda kuulus. 

"Pääsemine" ("Lifeboat")
Taani
Režissöör Josefine Kirkeskov
Rahvusvaheline esilinastus

Mees ja naine, kes purjetavad Kreeka saarestikus, korjavad merest üles Lähis-Ida põgeniku. Film, mis võiks teema poolest osutuda stampseks, ei ole seda teps mitte. Purjekal hargneb pingeline psühholoogiline draama, kus segunevad saladused, minevikutraumad ja armukadedus. Suurepärane roll kriminaalsarjast "Sild" tuntud Sofia Helinilt.

"Saša oli siin" ("Čia buvo Saša")
Leedu
Režissöör Ernestas Jankauskas
Maailmaesilinastus

Keskklassi perekond sõidab kohtuma imearmsa 6-aastase tüdrukuga, keda nad lapsendada soovivad, aga ees ootab hoopis 12-aastane tavaline poiss. Psühholoogiline draama moodsas ühiskonnas levinud nn sotsiaalsest vastutusest, mis tegelikkusega kokku puutudes deklaratiivseks osutub. Film peaaegu naaberriigist, mille filmikunsti me kahjuks häbiväärselt vähe tunneme.

"Raisatud munad" ("Wasted Eggs")
Jaapan
Režissöör Ryo Kawasaki
Maailmaesilinastus

30-aastane Junko tahab jääda üksikuks. Aoi´d vastassugupool ei huvita. Kumbki ei tunne ennast suletud Jaapani ühiskonnas hästi. Film inimestest, kes tegutsevad väljaspool Jaapani traditsioonilisi norme, mille järgi abielu ja laste saamist peetakse elus kõige tähtsamaks.

Kogu debüütfilmide võistlusprogrammi avalikustab PÖFF 25. oktoobril. Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 16. novembrist 2. detsembrini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: