PÖFF kuulutas välja esimesed võistlusfilmid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Costa Ricat esindab põhivõistluskavas Ishtar Yasini film
Costa Ricat esindab põhivõistluskavas Ishtar Yasini film "Kaks Fridat", peaosas Maria de Medeiros. Foto: kaader filmist Autor/allikas: Foto: kaader filmist

Pimedate Ööde filmifestivali põhivõistlusprogramm tuleb tänavu geograafiliselt eriti rikas. Ainuüksi esimese kaheksa väljakuulutatud linateose seas on peale Euroopa Põhja-, Kesk- ja Lõuna-Ameerikast ning Aafrikast pärit filmid.

Euroopat esindavad Taani režissööri Samanou Acheche Sahlstrømi "Kuni me kukume", Albaania režissööri Robert Budina "Pelgupaik pilvede keskel", Ungari režissööri Gábor Reiszi "Viletsad värsid" ja Soome režissööri Juha Lehtola "Inimese roll".

Põhja-Ameerikat esindab Kanada režissööri Bernard Émond' "Elada siin", Kesk-Ameerikat Costa Rica režissööri Ishtar Yasini "Kaks Fridat" ja Lõuna-Ameerikat Kolumbia režissööri Rubén Mendoza "Uitav tüdruk".

Aafrikast asub võistlustulle Egiptuse režissööri Hadi Elbagoury "Külaline".

Koguni seitsme filmi puhul on tegu maailma-, ühe – "Elada siin" – puhul rahvusvahelise esilinastusega.

Valikusse kuuluvate linateoste režissööridest tuntuim on 67-aastane Bernard Émond, kelle filme on näidatud korduvalt ka Cannes´i, Berliini ja Toronto festivalil. PÖFFi vaatajale peaks tema töödest meenuma "Noveen" ja "Pärandus", aga ka Kanada Oscari-esitus "Elu olulised asjad", millele Émond kirjutas stsenaariumi.

PÖFFil on linastatud veel Ishtar Yasini eelmist, debüütfilmi "Teel" ja Samanou Acheche Sahlstrømi eelmist, samuti debüütfilmi "Sinu käte vahel".

Robert Budina debüütfilm "Heitlus" on esindanud Albaaniat mitteingliskeelse filmi Oscari kategoorias. Ungarlase Gábor Reiszi eelmine, taas debüütfilm "Mingil seletamatul põhjusel" kuulus rohkem kui 30 festivali kavva.

Kaheksas filmis kaasategevatest näitlejatest on nimekaim "Kahe Frida" peategelast kehastav María de Medeiros, kes on võitnud ka Veneetsia filmifestivali parima naisnäitleja auhinna ja mänginud Quentin Tarantino filmis "Pulp Fiction".

Kogu põhivõistlusprogrammi avalikustab PÖFF 18. oktoobril.

Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 16. novembrist 2. detsembrini.


Filmidest lähemalt:

"Pelgupaik pilvede keskel" (Albaania)
Streha mes reve
Režissöör Robert Budina
Maailmaesilinastus

Albaania külas asuva mošee seinal paljastub ootamatult ristiusu fresko. Kas see tähendab, et pühakotta mahuvad nüüd ära ka kristlased? Ullikeseks peetav moslemist karjus üritab ehitada kirikut keset küla, aga tema enda suguvõsas, kus on esindatud neli usku – islam, õigeusk, katoliku ja kommunism –, hõõgub juba uus konflikt – päranduse pärast. Üllatav film riigist, mille filmikunsti me kuigi sageli ei näe.


"Elada siin" (Kanada)
Pour vivre ici
Režissöör Bernard Émond
Rahvusvaheline esilinastus

60. eluaastates naine matab abikaasa ja võtab kaotusvalu leevendamiseks ette reisi oma laste juurde, põigates ka lapsepõlveradadele. Ilus film leinast ja elust pärast armastatud inimese kaotust. Karge ja maaliline Kanada loodus on üks selle filmi tegelastest. Suurepärane roll prantsuskeelse Kanada ühelt tuntumalt näitlejalt Élise Guilbault'lt.


"Viletsad värsid" (Ungari)
Rossz versek
Režissöör Gábor Reisz
Maailmaesilinastus

33-aastase kunstiinimese Tamási elu jookseb ummikusse, kui pruut ta maha jätab. Enesehaletsuses vaatab ta tagasi oma minevikku, et teada saada, kas tema ebaõnnestumine on elus juhtunud sündmuste tagajärg. Ummikust pääsemiseks peab ta maha suruma oma suure ego. Eneseirooniline draamakomöödia tõusvalt Ungari režissöörilt Gábor Reiszilt. Film, millel on ühtteist öelda ka tänapäeva Ungari ühiskonna kohta.


"Külaline" (Egiptus)
Al Deif
Režissöör Hadi Elbagoury
Maailmaesilinastus

Vähe on tänapäeval filme, mille süžeelised pöörded suudaksid kõikenäinud vaatajat tõeliselt üllatada. Siin on neid koguni mitu. Sestap ei saa me selle erakordse linateose sisust kirjutada rohkem, kui seda, et tütar toob koju sümpaatse peigmehe, et tutvustada teda oma vanematele. Ja et nende, külalise ja peamiselt tüdruku õpetlasest isa vahel areneb äärmiselt huvitav vestlus islami üle. Küll võime öelda, et ennast intellektuaalse draamana välja pakkuvast koomiliste elementidega filmist saab lõpuks tõeline thriller, mida kadestaks tõenäoliselt ka Roman Polanski.


"Inimese roll" (Soome-Taani)
Ihmisen osa
Režissöör Juha Lehtola
Maailmaesilinastus

Kunagi suurt firmat juhtinud, kuid siis pankroti üle elanud mees teeskleb, nagu poleks midagi juhtunud. Ta käib võõraste kadunukeste peielaudades einestamas ja peab lammutamisele määratud majas isegi kontorit. Fassaadi hoidmine nõuab pühendumist. Draamakomöödia inimestest, kes on head rääkijad, aga halvad suhtlejad. Teravmeelne pilk tänapäeva ühiskonnale. Hannu-Pekka Björkmani hiilgeroll. Põhineb Kari Hotakaise populaarsel raamatul.


"Kaks Fridat" (Costa-Rica-Mehhiko)
Dos Fridas
Režissöör Ishtar Yasin
Maailmaesilinastus

Originaalne vaatenurk maailmakuulsa kunstniku Frida Kahlo viimastele eluaastatele, esitatud tema hooldusõe ja sõbranna Judith Ferreto silmade kaudu. Naine, kes pühendab kunstnikule oma elu ja kes elab pärast kunstniku surma ainult oma mälestustega, kus segunevad minevik ja olevik, tegelikkus ja fantaasia. Maagilis-realistlik film, mille peaosas María de Medeiros. Jah, seesama, kes mängis "Pulp Fictionis".


"Kuni me kukume" (Taani)
Til vi falder
Režissöör Samanou Acheche Sahlstrøm
Maailmaesilinastus

Kaotusvalu väidetavalt uppunud, aga mitte kunagi leitud poja pärast sööb abielupaaril hinge seest ega lase eluga edasi minna. Kumbki otsib meeleheitlikult lahendust, mõistes väga hästi, et sama õnnelikud nagu enne nad enam olla ei saa, aga teineteisest lahti lasta pole samuti võimalik, sest keegi ei mõista nende valu samamoodi. Film nagu traagiline autoõnnetus ilusal suvepäeval. Taani filmi kõrge tase saab taas kinnitust.


"Uitav tüdruk" (Kolumbia-Prantsusmaa)
Niña Errante
Režissöör Rubén Mendoza
Maailmaesilinastus

Pärast isa surma sõidavad neli poolõde läbi Kolumbia, et toimetada neist noorim tädi juurde. Selle käigus õpib 12-aastane tütarlaps tundma eneses tärkavat naiselikkust. Teekonnafilm naistest, keda ümbritseb meestekeskne maailm. Neile, kellele läks korda "Mustang", aga veel lüürilisem.
 

Soomet esindab põhivõistluskavas Juha Lehtola film "Inimese roll", peaosas Hannu-Pekka Björkman. Foto: kaader filmist

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: