Välisministeerium kuulutas välja Moskva saatkonna kunstikonkursi võitjad

Välisministeerium tegi neljapäeval teatavaks, millised kunstiteosed valiti täiendama Moskvas renoveeritavat Eesti saatkonna hoonet.

Eesti suursaatkond Moskvas asub aegade algusest peale kesklinnas, 1906. aastal valminud juugendstiilis linnahäärberis. Ajaloolisele hoonele liideti 1982. aastal valminud juurdeehitis. Hoones on säilinud rohkelt kunstiväärtusi, mis remondi järel taas mõjule pääsevad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Saatkonna remondi kogumaksumus on 20 miljonit eurot. Vastavalt niinimetatud protsendiseadusele tuleb üle 750 000 euro maksvate avalike hoonete ehitushinnast vähemalt ühe protsendi eest soetada hoonesse kunstiteoseid.

Avaliku konkursi käigus otsiti kunstiteoseid viide ruumi. Võidutööde autorid on Jüri Kask, kes pakkus lahenduse peafuajee laemaalile, Mall Nukke, kelle maalid hakkavad kaunistama viienda korruse fuajee seinu ja on inspireeritud Eesti filmidest "Viimne reliikvia" ja "Hukkunud alpinisti hotell", ning Tarrvi Laamann, kelle jaapani puulõiketehnikas tööde sari valiti konsulaarosakonda. Kahe viimase teose leidmiseks avatakse konkurss uuesti.

Žürii esindaja Jaan Elken Eesti Kunstnike Liidust ütles, et valikul oli tähtis kriteerium see, et teosed täiendaksid väärikalt Moskva saatkonna ajaloolist kunstikollektsiooni parimate näidetega tänapäevasest eesti kunstist.

"Fuajee lakke kavandatud teos on kujundusliku selgrooga kunstitöö, mis on ruumi arhitektoonikale võrdväärseks partneriks," ütles Elken.

Žüriisse kuulusid lisaks Elkenile Eesti Moskva suursaatkonna asejuht Piret Reintamm-Benno, Eesti Kunstnike Liidu esindaja, Eesti Kunstimuuseumi maalikonservaator Alar Nurkse, Moskva saatkonnahoone rekonstruktsiooni arhitektuurse lahenduse autor, KAOS Arhitektid OÜ arhitekt Margit Aule ning Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindaja, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse direktor Maria Arusoo.

Moskva suursaatkonna renoveerimine on lõpufaasis. Renoveerimisel pööratakse suurt tähelepanu ajalooliste detailide ja elementide restaureerimisele. Malõi Kislovski põiktänavas asuv saatkonnahoone on üks neljast praegusest Eesti saatkonnast, kus asus esindus ka enne 1940. aastat.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: