Tarbekunsti- ja disainimuuseumi uue aasta näituseprogrammi avab Francisco Martínezi kureeritud "Laetud objektid"

Francisco Martínezi kureeritud​
Francisco Martínezi kureeritud​ "Laetud objektid"​.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum (ETDM) avab 11. jaanuaril 2019. aasta näituseprogrammi Eestis elava antropoloogi Francisco Martínezi kureeritud näitusega "Laetud objektid".

Näitus suunab tähelepanu igapäevaelust tuttavatele esemetele, mis kunstnike poolt taasloodutena muutuvad nn laetud objektideks. Kuraator on kutsunud kümme kunstnikku eri maadest mõtisklema selle üle, kuidas esemed suudavad suhestuda poliitiliste teemadega ja suurendada teadlikkust ühiskonna tegelikest valupunktidest.

Kasutades esemete väljenduspotentsiaali (materjal, disain, funktsionaalsus), muudavad kunstnikud igapäevaesemed kaasajast mõtlemise vahenditeks, mille abil saab käsitleda teemasid, nagu ränne, sugu, kestlik keskkond, digiprügi, kinnismõte muutustest ning inimese roll automatiseeritud maailmas.

Projekti eesmärk on liikuda edasi asjade tootmise, analüüsimise ja kujutamise harjumuspärastest viisidest, luues emotsionaalseid suhteid nii külastajate kui ka esemete esialgse kontekstiga. Näitus panustab sel viisil ka arutelusse kunstiteose suhtest ühiskonda, aura ja tahtlikkuse küsimuste ning esemete olemuslike omaduste üle, uurides ühtlasi nüüdiskunsti, disaini, antropoloogia ja museoloogia kokkupuutepunkte.

Näituse kuraator Francisco Martínez on antroploog, Helsingi Ülikooli järeldoktorantuuri teadur, väljaande Anthropolical Journal of European Cultures toimetuse liige. Francisco Martínezi lähenemine materiaalsele kultuurile ja objektide, sh disaini käsitlemise viisidele on ETDMi jaoks intrigeeriv ja avab oluliselt selle valdkonna käsitlemise ulatust ning tavasid.

Näituse publikuprogramm "Katsetused teadmistega" hõlmab kunstnikuvestlusi, kriitilisi arutelusid, giidituure, avalikku loengut, kahte töötuba ja performance'it. Programmi käigus püütakse teha muuseumist kohtumis- ja mõttevahetuspaik, kus külastajad leiaks viise oskuste jagamiseks ja võimete ühendamiseks. Programmi põhisõnum on käsitleda muuseume võimaluste ruumina ning eksponaate mõtlemisvahenditena. Kavasse kuuluvad üritused pigem avavad teadmise ja teadmiseni jõudmise eri viise kui et lihtsalt pakuvad külastajatele uut infot.

Näituse avamine toimub kell 18.00, kell 18.30 astuvad performance'iga üles Mihkel Kleis ja Roomet Jakapi.

Näitusel osalevad kunstnikud Emeli Theander, Jussi Kivi, Laura Kuusk, Camille Laurelli, Eleonore de Montesquiou, Eva Mustonen, Nino Kvrivishvili, Timo Toots, Kirill Tulin ning Varvara & Mar. Graafiline disaini on teinud Ott Kagovere ja näituse kujunduse Hannes Praks.

Näitus on avatud 12. jaanuarist 17. märtsini 2019.

12. jaanuaril 2019 kell 10.30–17.00 toimub ingliskeelne seminar "Experiments with Knowledge", mida modereerib Francisco Martínez ja kus esinevad Camille Laurelli, Eeva Berglund, Eleonor de Montesquiou, Eva Mustonen, Hannes Praks, Jussi Kivi, Kirill Tulin, Laura Kuusk, Ott Kagovere, Patrick Laviolette, Timo Toots, Varvara & Mar.

Lisaks toimuvad kuraatori ringkäigud ja kunstnike juhendatud töötoad: 19. jaanuar 2019 – Timo Toots / kogemused flopiketastega ja 16. veebruar 2019 – Varvara Guljajeva / kogemused infokonservidega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: