Steven-Hristo Evestuse teatrisoovitused: ikaaria mängudest titaanide heitluseni

"Terevisiooni" otsestuudios oli teatrisõber Steven-Hristo Evestus, kes jagas soovitusi, mida Eesti teatritesse vaatama minna. Valikusse jõudsid NUKU teatri "Ikaaria mängud" ja Kinoteatri "Gesamtkunstwerk" ja "Titaanide heitlus".

"Ikaaria mängud" NUKU teater (lavastaja Kaja Kann)

NUKU teatri lavastus "Ikaaria mängud" (vasakult Helle Laas ja Kaja Kann). Autor: ERR

"Ma arvan küll, et see lavastus ei ole päris lastele mõeldud. See on NUKU teatri lavastus ja tegemist on eelkõige eluaegse nukunäitleja Helle Laasi lavaletoomisega, kes on meil selline grand old lady, ja tuleb tunnistada, et selliseid daame on meil teatrimaastikul vähe. Seda tänuväärsem on etenduskunstniku Kaja Kanni üritus Helle Laas lavale tuua ja teha temaga koos midagi, mis on ajendatud tsirkusest, avangardist, millestki sellisest, mis on seni olnud NUKU teatrile pigem võõras, et kõnetada täiskasvanuid," rääkis Evestus.

"Aga ilmselt sobib selle lavastuse kohta öelda ka seda, et kuna see lähtub tsirkusest ja esitab füüsilisi väljakutseid, siis see lavastus esitab samamoodi mõlemale füüsilisi väljakutseid. Tsirkuses on vastand alati see, et selle väljakutsega kaasneb risk ja nende riskide võtmine nii 77-aastase Helle Laasi kui ka Kaja Kanni poolt selles lavastuses on vaatamist väärt. Kahtlemata on see hetkel Eesti teatrimaastikul sündmus ja ma arvan, et kõik võivad seda vaatama minna," lisas ta.

"Kuna ma olen ise pärit ka nõukaajast nagu Kaja Kann, kes oli sisse viinud jutustusi-lugusid sellest ajast, siis ma tulin sealt natuke sellise nostalgilise meeleoluga ära ja proovisin kanda seda tänapäeva ja mõtestada, kuidas see meid muutnud on. Sealt saab selliseid mõtteid ka kaasa," märkis Evestus.

"Gesamtkunstwerk", Kinoteater (lavastaja Paavo Piik)

"Gesamtkunstwerki" proov. Autor: Siim Vahur

"Pean tunnistama, et vaadates viimase paari nädala jooksul nende kolme sellel hooajal tulnud lavastust, "Monument", nimetatud "Gesamtkunstwerk" ning "Titaanide heitlus", siis nad on minu jaoks tõestanud ennast üha tugevamalt," tõdes ta.

""Gesamtkunstwerki" puhul ühendab Kinoteater endas väga huvitavaid loovisikuid. "Gesamtkunstwergi" on kokku pannud trupp, aga seal on juhendav jõud olnud Paavo Piik, kes on selle ka lavale toonud. Tegelikult see trupp ongi üsna pika aja kestel proovinud mõtestada enda jaoks kunsti mõju inimesele. See on huvitav, et tuuakse välja erinevad kunstiliigid. Olgu see teater, kirjandus, muusika, tants, kujutav kunst, mis tuuakse välja etüüdidena, et arutada, kas kunst on ainult inspiratsiooniallikas või ka parasjagu hea provokatsioon," rääkis Evestus.

"Titaanide heitlus", Kinoteater (lavastaja Birgit Landberg)

"Titaanide heitlus". Autor: Siim Vahur

""Titaanide heitluse" puhul võib küll öelda, et selliste üliinimlike jõukatsetuste võimule pürgimise demonstreerimine ühtib praeguse ajaga. On ju valimiste aeg ja valimiste aega iseloomustab see, et on mitut sorti inimesi, kes üritavad võimu ligi pääseda. On need, kes üritavad saada võimu juurde, sest nad armastavad seda, ja on need, kes tahavad elu paremaks teha," sõnas ta.

"Seekord on laval neli meest, kes näitavad, missugused reeglid kehtivad sellises maailmas, kus on võimalik ainult jõumeetodite abil võimu säilitada. "Titaanide heitluse" puhul on tegemist ka hea meeskonnaga. Nagu Henrik Kalmet ise nimetab, siis tema on see vana kala, aga juures on ka Pärnu Endlast Sander Rebane ja Mustast Kastist Kristjan Lüüs ja Kaarel Targo ja nad moodustavad väga laheda seltskonna. Seda soovitan küll nii valimiseelselt kui ka -järgselt vaadata," ütles Evestus.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: